Dagmar Pecková rozezní Chrudim i Medlešice festivalem, který je Pecka

28. srpen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Kadeřávek a Dagmar Pecková

První ročník hudebního festivalu Zlatá Pecka Chrudim ještě ani pořádně nezačal a už se o něm může mluvit jako o úspěšném. Důkazem jsou skoro vyprodané vstupenky na celý program, kterým ožijí chrudimské Klášterní zahrady, kostel i nedaleké Medlešice.

S nápadem uspořádat v Chrudimi hudební festival se zaměřením na operu přišla sama Dagmar Pecková. „Jednou se v Klášterních zahradách pořádal koncert v rámci litomyšlského festivalu. Když jsem to tam viděla, tak jsem si řekla, jednou tady bude festival. A protože tyhle věci se nejlépe vymýšlí na večírcích, tak když jsem v Chrudimi vloni slavila narozeniny, tak jsme to se starostou upekli,“ říká Dagmar Pecková.

Carmen ve dvou podobách

Celým prvním ročníkem festivalu Zlatá Pecka se nese jméno Carmen. Ta k Dagmar Peckové neodmyslitelně patří. Návštěvníci ji na festivalu uvidí ve dvou podobách: „Udělali jsme klasickou Carmen v Klášterních zahradách a pak jsem dokopala Báru Hrzánovou k tomu, aby se mnou šla na jeviště, a pak jsem poprosila Honzu Jiráně, aby pro nás napsal divadelní hru Carmen y Carmen.

Loutky, módní přehlídka, vaření i folk

Součástí festivalu bude také happening v Medlešicích s nabitým programem pro všechny generace, který nebude jen o zpěvu. Všechno to je o pecce. „Děti uvidí loutkovou pohádku Jak se Pecka na medlešický zámek vrátila, Dagmar Pecková bude vařit dýňovou polévku s pomeranči, pak tam máme soutěž ve vaření švestkových knedlíků bez pecky, budeme tam mít i módní přehlídku Ivany Follové, koncert skupiny Spirituál Kvintet,“ říká ředitel chrudimské Besedy Jiří Kadeřávek.

Všechny peníze, které se na sobotním happeningu vyberou, půjdou na opravu zámku v Medlešicích: „Je to krásná, ojedinělá budova a mělo by se pro její obnovu něco udělat,“ říká Dagmar Pecková. Hudebním festivalem Zlatá Pecka bude Chrudim žít až do 4. září.

autor: HRU
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...