Dechovkový mejdan s řadou novinek. Čermákovo Vysoké Mýto slaví jubileum
Kulatý 30. ročník má před sebou národní soutěžní přehlídka dětských dechových hudeb. Uskuteční se v sobotu 25. května.
„Změnili jsme třeba celý vizuál. Jako speciální hlavní hvězda je v programu Orchestr Karla Vlacha s Ondřejem Rumlem. Do Městské galerie jsme připravili vzpomínkovou akci, kde promluví pan Josef Mlíka, jeden ze zakládajících členů a takový hnací motor celé přehlídky. Začínáme v 10 hodin vystoupením Poličanky. Hudbu doplní taky jarmark na náměstí. Se stánky se zaměřujeme na originální tvorbu a výrobky, které si lidé můžou pořídit. Nechybí ani bohaté občerstvení,“ uvedl Petr Mikulecký z pořádající Vysokomýtské kulturní.
Mažoretky a uniformy
Festival připomíná odkaz dvou vysokomýtských skladatelů Josefa a Jana Čermákových, kteří ve městě působili hlavně ve 30. letech minulého století. „Jan Čermák se pohyboval u různých vojenských hudeb. Prošel s nimi svět. Pracoval taky v Polsku, Rumunsku a podobně. Na svém kontě má přibližně 1300 skladeb. K odkazu rodiny Čermáků se tento festival přihlásil v roce 1993.“
V letošním roce se Čermákova Vysokého Mýta podle Mikuleckého zúčastní orchestry z Holic, Hronova, Ořechova, Říčan a Zábřehu. Spektakulárním lákadlem znovu bude slavnostní průvod orchestrů a mažoretek. „Protože jsme město věží a bran, vyrazí od Litomyšlské brány. Následně obejde celé čtvercové náměstí. Za pochodu zazní různé skladby.“
Od 20 hodin festival zakončí Big Band Hudby Hradní stráže a Policie České republiky. „Kdo má rád pány v uniformách, užije si krásnou tečku. Tohle prestižní těleso není tak jednoduché na přehlídku dostat, protože jsou velice vytížení.“
Související
-
Muzika pro císaře, prezidenta a hlavně pro lidi. Dechová hudba v Holicích slaví 190 let
Dechový orchestr Kulturního domu města Holic je nejstarším hudebním tělesem svého druhu v Pardubickém kraji. Tradice dechové hudby v Holicích se píše od roku 1833.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.