Pardubice v Evropě. Zrcadlo umění chce sjednocovat

19. červen 2024

Město zpívá, maluje a tančí, muzicíruje a hraje divadlo. To je heslo třídenního festivalu, který trvá od středy 19. do pátku 21. června.

„Znovu začínáme slavnostní fanfárou v podání žáků ze ZUŠ. Fanfára zněla ze Zelené brány. Hlavním tématem letoška je Evropa. Domníváme se, že by se měla sjednocovat, ne rozdělovat. Proto jsme se rozhodli, že toto téma pojmeme jako sjednocující prvek. Budou tam třeba i poznávací soutěže, aby děti objevily taky jiné kultury,“ vysvětlil za organizátory Miloš Adamů.

Plno míst, plno účastníků

První den je koncipovaný spíš pro mladší děti, druhý den pro starší a třetí pro širokou veřejnost. Ta ale může dorazit taky v podvečerních hodinách na různé koncerty.

Zrcadlo umění začalo vypouštěním bublin

„Program se bude odehrávat na Pernštýnském náměstí, na třídě Míru, v Machoňově pasáži, Kulturním domě Hronovická, v Divadle Exil, Tyršových sadech anebo Automatických mlýnech. Třeba tam ve čtvrtek bude Vědecko-technický jarmark Univerzity Pardubice. Chystá se taky prezentace hvězdáren, modelová železnice anebo ukázka velkého větroně,“ nastínil Adamů.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.