Denivka není lilie. Zkuste ji zasadit a nebudete litovat

Denivka není lilie. Zkuste ji zasadit a nebudete litovat
Lákal nás k pěstování těchto květin jejich největší pěstitel v České republice Jaroslav Vintera z Mravína. Právě v těchto dnech zdobí denivky okrasné zahrady. Dříve se jim říkalo denní lilie. Jsou to květiny našich babiček a na našich zahrádkách se objevují už 200 let.
Ty klasické mají oranžové květy. Ale dnes můžete vybírat z mnoha odrůd, které hýří pestrobarevnými barvami a ukazují se létu v plné parádě.
Zajeďte se pokochat do Mravína, kde právě v těchto dnech kvetou stovky denivek na zahradě Jaroslava Vintery. Ten svou denivkovou parádu otevírá pro veřejnost jen jednou ročně. Máte šanci vidět denivky v plném květu do neděle 17. července.
Denivky jsou podobné liliím, ale nejsou tak náročné na pěstování. Lidé si je s liliemi často pletou, proto jsme poprosili Jaroslava Vinteru o objasnění základních rozdílů.
Rozdíly mezi lilií a denivkou
Květ denivky vypadá jako lilie, ale kvete jen jeden den. Což je velká výhoda. Jakmile jeden květ odkvete, nahradí ho jiný. Takže denivky kvetou nepřetržitě dva měsíce a krášlí zahradu dlouhou dobu.
Denivky mají hlíznaté kořeny a vytvářejí trsy i o padesáti výhonech. Lilie má cibuli a jeden stvol s květy.
Denivky jsou méně náročné na pěstování, nemají skoro žádné škůdce.
Když denivka zmokne, květ se rozpustí, je nevzhledný, ale výhodou je, že ten den odkvete a naroste nový, který bude opět krásný. Pokud zmokne lilie, je to pro ni definitivní konec.
Denivky patří na slunce
Je důležité, aby byly denivky alespoň půl dne osluněné. Zálivka stačí běžná, hlavně nepřemokřit. To, že schnou listy, může být způsobeno právě přemokřením. Hnojíme běžným kombinovaným hnojivem dvakrát, třikrát ročně.
Je to trvalka, přesazení snese. Ale je potřeba trs rozdělit na několik sazenic. Přesadit celý starší trs na nové stanoviště nepřinese kvalitu.
Babičkovské denivky by se měly přesazovat po čtyřech, pěti letech. Sice vydrží na záhoně i dvacet let, ale čím déle tam jsou, tím méně kvetou a listy jsou úzké.
Barevné spektrum po celý rok
A s jakými květinami se denivka bude na záhoně nejlépe vyjímat? Zeptali jsme se zahradníka Jaroslava Vintery: „Nejlepší je kombinovat denivky s jarními cibulovinami, krokusy, narcisy. Je důležité, aby se vzájemně nerušily ani tvary listů. Na jaře tedy kvetou jarní květiny, potom začínají denivky, které se mohou kombinovat s pestrolistými bohyškami. Ale volíme takové odrůdy, které snesou slunce. A aby byl záhon nakvetlý i na podzim, přidáme velkokvěté astry nižšího vzrůstu.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.