Dětský vzdor se dá zvládnout s úsměvem. Chce to klid, pevnost a vysvětlovat jen jednou
Dětský vzdor se projevuje nejčastěji mezi druhým a třetím rokem věku dítěte. Některé děti prožívají typické výlevy vzteku častěji než jiné. Maminky jsou často v takových chvílích nejisté a dezorientované ze všech „zaručených“ rad.
Jak se chovat k dítěti, které agresivně projevuje svůj vzdor? Zeptali jsme se odbornic s více než dvacetiletou praxí z Rodinného centra Kulihrášek v Pardubicích.
„Neberte si to osobně, i když jde vaše dítě jakoby proti vám. Chce vám říct něco, co ještě neumí vysvětlit. Podívejte se na něj, pokud možno s úsměvem, pochopte vzdor, ale buďte pevní a jistí,“ říká Ludmila Horká, spoluzakladatelka Rodinného centra Kulihrášek. A jak postupovat v praxi?
Nekonečné vysvětlování nepomůže
„Hrajete si například ve skupině s ostatními dětmi a rodiči a vaše dítě začne křičet, vztekat se a bouchat do vás. Nikdy do sebe nenechte od dítěte mlátit. Buďte pevní, chyťte ho za ruce, ale vše klidně a s úsměvem, jednou mu řekněte, že chápete jeho vztek, ale že v místě, kde jste, to není možné. Jděte s ním do jiné místnosti, nechte ho vybrečet. Nenechte se strhnout nikdy na jeho stranu – tedy na stranu vzteku a agresivity.
A nevysvětlujte stále dokola, o co vám jde. Dítěti to stačí říct jednou, ono vám rozumí velmi dobře. Jednou a dost. I očima beze slov můžete dát jasně najevo, že tohle už není v pořádku,“ vysvětluje Ludmila Horká.
Zvládnout úsměv je velmi důležité. Když ve vás dítě ucítí pevnost a jistotu, pojí se s tím i pocit bezpečí. Pochopí, kde jsou hranice jeho konání. Pomoct v tom mohou i ostatní členové rodiny, včetně prarodičů.
Jak vychovávat dítě u prarodičů a jak doma? Je dobré trvat na stejné výchově u babička a doma? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.