Dětský vzdor se dá zvládnout s úsměvem. Chce to klid, pevnost a vysvětlovat jen jednou
Dětský vzdor se projevuje nejčastěji mezi druhým a třetím rokem věku dítěte. Některé děti prožívají typické výlevy vzteku častěji než jiné. Maminky jsou často v takových chvílích nejisté a dezorientované ze všech „zaručených“ rad.
Jak se chovat k dítěti, které agresivně projevuje svůj vzdor? Zeptali jsme se odbornic s více než dvacetiletou praxí z Rodinného centra Kulihrášek v Pardubicích.
„Neberte si to osobně, i když jde vaše dítě jakoby proti vám. Chce vám říct něco, co ještě neumí vysvětlit. Podívejte se na něj, pokud možno s úsměvem, pochopte vzdor, ale buďte pevní a jistí,“ říká Ludmila Horká, spoluzakladatelka Rodinného centra Kulihrášek. A jak postupovat v praxi?
Nekonečné vysvětlování nepomůže
„Hrajete si například ve skupině s ostatními dětmi a rodiči a vaše dítě začne křičet, vztekat se a bouchat do vás. Nikdy do sebe nenechte od dítěte mlátit. Buďte pevní, chyťte ho za ruce, ale vše klidně a s úsměvem, jednou mu řekněte, že chápete jeho vztek, ale že v místě, kde jste, to není možné. Jděte s ním do jiné místnosti, nechte ho vybrečet. Nenechte se strhnout nikdy na jeho stranu – tedy na stranu vzteku a agresivity.
A nevysvětlujte stále dokola, o co vám jde. Dítěti to stačí říct jednou, ono vám rozumí velmi dobře. Jednou a dost. I očima beze slov můžete dát jasně najevo, že tohle už není v pořádku,“ vysvětluje Ludmila Horká.
Zvládnout úsměv je velmi důležité. Když ve vás dítě ucítí pevnost a jistotu, pojí se s tím i pocit bezpečí. Pochopí, kde jsou hranice jeho konání. Pomoct v tom mohou i ostatní členové rodiny, včetně prarodičů.
Jak vychovávat dítě u prarodičů a jak doma? Je dobré trvat na stejné výchově u babička a doma? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Nechat miminko vybrečet v postýlce? Dávno překonaný mýtus, míní dula
Pojem dula znamená služebná nebo pomocnice. Duly v dnešním slova smyslu jsou vyškolené ženy, které poskytují oporu ženě během těhotenství, porodu a v období poporodním.
-
Tolerantní výchova ničí dětem hodnoty. Jsou nezvladatelné, zlé a ničeho si neváží
Shovívavá výchova končí špatně. Děti, kterým rodiče nevymezili hranice, mají problémy se sebeovládáním. Chybí jim motivace, disciplína a odpovědnost.
-
Úkolem rodičů není problém vždy vyřešit, ale být dětem k dispozici
Dospělí považují duševní zdraví za akutní problém dnešní společnosti. Duševní nepohodu mohou zažívat lidé všeho věku, včetně dětí. Jak tedy poznat, že se naše děti trápí?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka