Díl 91: Vila Josefa Vosáhla v Dašicích aneb zchátralý skvost české neorenesance
Další díl Pardubických ohlédnutí nás zavede do Dašic, kde se nalézá kdysi honosná dnes trestuhodně zpustlá neorenesanční vila francouzského střihu.
Vystavěna byla na prahu nového století v letech 1900 až 1901 podle návrhu vyhledávaného architekta Jana Vejrycha, který je mimo jiné autorem návrhu pardubické radnice. Majitelem vily byl Josef Vosáhlo, místní bohatý podnikatel a majitel firmy na výrobu kůží, řemenů a podobných předmětů. Firma byla ale po roce 1948 znárodněna a neblahý osud potkal i výstavnou neorenesanční vilu. Více uslyšíte v dalším díle Pardubických ohlédnutí. Na slyšenou se těší historik Pavel Panoch, režisér Tomáš Klement, herečka Dagmar Novotná a průvodce pořadem Vladimír Čech.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor

Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.




