Do Svitav se vrátil ředitel tamního muzea za svými kořeny
Napsal řadu studií a knihy o vědě a technice, historii cukrovarnictví nebo ČKD. Působil na vedoucí pozici Národního technického muzea v Praze. A už tři roky je Hynek Stříteský ředitelem Muzea a galerie ve Svitavách.
Když se řekne Muzeum a galerie ve Svitavách, většině těch, kdo ho znají, se vybaví prací technika, svitavský rodák Oskar Schindler nebo betlém. Ty první dvě témata jsou dvěma stálými expozicemi. Unikátní svitavský mechanický betlém, který je jeden z nejdelších v ČR, pak zdobí výstavní místnost v období Vánoc. Loni ho návštěvníci viděli poprvé zcela dokončený. Když se ale Hynek Stříteský před třeli lety stal ředitelem této instituce, měl a stále má ještě spoustu dalších zajímavých plánů.
Muzeum mechanických betlémů
„Plánů tu máme určitě alespoň na třicet let,“ říká s úsměvem Hynek Stříteský. Připomíná tím dobu, po kterou působila v této instituci předchozí ředitelka Blanka Čuhelová, která je nejen ve městě a v odborných kruzích stále velkým pojmem. Největší výzva se právě týká mechanického betléma.
Pro něj ve Svitavách vymysleli důstojné umístění, stálou expozici. Má být totiž hlavním exponátem zcela nového muzea mechanických betlémů. To plánují ve Svitavách otevřít v roce 2027. Hynek Stříteský má ale i nové představy týkající se stávajících výstavních prostor. Chtěl by je zmodernizovat, vybavit nejmodernější multimediální technologií. Také ale především vnímá tamní muzeum a galerii jako živoucí komunitní prostor, místo setkávání.
Práce ředitele této instituce je pro Hynka Stříteského ještě něčím navíc než jen profesí nebo posláním. Stala se mu, jak sám říká, vlastně možností návratu ke kořenům. Hynek Stříteský studoval Karlovu univerzitu a pak pracoval dlouhá léta v Praze, v Národním technickém muzeu. Pochází ale z Ostrého Kamene u Svitav. A když se objevila tato pracovní nabídka, s manželkou, která pochází také z tohoto kraje, dlouho neváhali. Svitavy má rád nejen proto, že je toho jeho rodiště, ale i v souvislosti s jeho vzděláním historika. Ve městě je jedno z velkých témat obnovování historické paměti, jeho německé minulosti. A s tím také souzní.
Související
-
Svitavský betlém je kompletní. Jeho velikost i důmyslná mechanika vás překvapí
Nejsou to jen stovky figur a dokonalé iluze. Je to dlouhý příběh. Lidí, kteří Velký svitavský mechanický betlém stvořili i těch, co mu vdechli nový život.
-
Svitavské muzeum má po třiceti letech nového šéfa. Co má za lubem?
Práci své předchůdkyně si nemůže vynachválit. Hynek Stříteský přebírá podle svých slov skvěle fungující instituci. Bývalá ředitelka Blanka Čuhelová mu dále bude pomáhat.
-
Ve Svitavách vzniká výjimečný betlém, který nikde jinde neuvidíte
Betlém obřích rozměrů vzniká v Městském muzeu a galerii ve Svitavách. Je to soubor několika betlémů, které se našly po původních německých obyvatelích na půdách.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.