Dokonalý čich pomáhá psím záchranářům najít ohrožené lidi
V našem kraji jsou jen čtyři psi, kteří zvládli velmi náročnou zkoušku a dokážou vystopovat člověka v sutinách, v lese, ve vodě nebo ve sněhu. Získali atest Ministerstva vnitra České republiky.
Dva z nich – gordonsetr Roxi a labrador Max přiběhli do studia, očichali mikrofony, zavrtěli ocasy a zalehli. Jejich psovodi – policistka Lucie Čiperová a hasič David Hynek měli jinou úlohu. Popovídat si o svém koníčku a vysvětlit základní zásady záchranařiny.
Organizace, která sdružuje záchranné kynology v našem kraji, se jmenuje Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje a vznikla v roce 2000.
Připravuje psovody a jejich psy pro záchranu lidských životů. V kolektivu je asi 30 psovodů, kteří mají chuť, trpělivost a čas věnovat se svým psům tak, aby společně mohli pomáhat lidem v nouzi. Vyznávají motivační metody výcviku, to znamená, že upřednostňují odměny a pochvaly před tresty. Každý vážný zájemce, který má doma čtyřnohého kamaráda a chce se věnovat záchranné kynologii, je vítán.
Přestože technický pokrok jde velmi rychle dopředu, čichové schopnosti psů zůstávají nepřekonané a při záchranných akcích se bez nich lidé neobejdou ani dnes. Podstatou je naučit psa dokonale využívat jeho výjimečný dar - čich. Pes je tak užitečný v situacích, jejichž zvládnutí je za hranicí lidských možností.
Záchranná kynologie zahrnuje pět základních směrů výcviku:
vyhledání osob v sutinách (záchranné akce)
vyhledání pohřešovaných osob v terénu (pátrací akce)
stopování
vodní práce (vyhledání utonulých osob)
lavinové práce
Pro nasazení do pátracích nebo záchranných akcí jsou podle zákona o Integrovaném záchranném systému ČR předurčeni pouze psovodi s atestem Ministerstva vnitra ČR. Vhodné je téměř každé plemeno, voříšky nevyjímaje. Některá plemena se velmi dobře motivují pamlskem, pro který jsou schopni udělat i kotrmelec, jak nám řekl psovod a hasič v jedné osobě David Hynek.
Labradorský retrívr
Te to plemeno psů původem z Newfoundlandu. Angličtí lovci ho přivezli do Velké Británie a tam labradory také vyšlechtili. Patří do skupiny retrívrů.
Přestože se ve vrzích objevovala i žlutá a hnědá štěňata, byli stále upřednostňováni černí psi. To se změnilo až po první světové válce, kdy se začali vystavovat i žlutí psi, a později i hnědí.
Labradorský retrívr má velmi milou a přátelskou povahu, je bystrý a oddaný svému pánovi. Velice dobře se cvičí, rád pracuje a plní povely s velkou radostí.
Gordonsetr
Pochází ze Skotska, kde byl vyšlechtěn počátkem 18. století. Své jméno získal po čtvrtém vévodovi z Gordonu, siru Alexandrovi, který položil základy jeho chovu.
Dnes jsou gordonsetři v cizině i v Čechách používáni i jako policejní psi. Díky jejich citlivému nosu se využívají k vyhledávání drog. Dobře využitelní jsou i jako psi záchranářští.
Gordonsetr je laskavý, přátelský, s vyváženým charakterem. Je hrdý, společenský, od přirozenosti ušlechtilý a klidný. Vyžaduje však důslednou výchovu a dostatek pohybu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.