Dopravní fakultu v Pardubicích dál vede stejný muž. Vyhrál virtuální volby

7. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Budova Dopravní fakulty Jana Pernera

Libor Švadlenka zůstává u kormidla na další čtyři roky. Staronovou funkci mu ale komplikuje pandemie. I Univerzita Pardubice má k plnému fungování daleko.

„Musím poděkovat všem zaměstnancům, kteří to zvládají úžasně a poděkování i obdiv patří taky studentům. Ti několik hodin denně sedí u obrazovky a poslouchají přednášky. Museli jsme se poprat s nedostatkem techniky, zrychleně jsme nakupovali všechno potřebné vybavení,“ popisuje.

Promluvy k neviditelným

Švadlenka dostal podruhé důvěru od členů akademického senátu. Volby se odehrávaly ve virtuálním prostředí. Princip tajné volby ale zůstal zachovaný. Nepříjemné bylo jenom to představování myšlenek a vizí, když mluvíte do prázdného sálu, kde vás jenom snímají kamerou. Chyběla interakce. 

V dalším funkčním období by děkan chtěl pokračovat v rozvoji Dopravní fakulty Jana Pernera jako renomovaného centra dopravního vzdělávání a výzkumu. Jde o pracoviště, které je respektované pro svou odbornost a zároveň dosahuje excelentních výsledků v oblasti vědy.“ 

Výukové a výzkumné centrum pardubické dopravní fakulty

Ještě víc chce Libor Švadlenka rozvinout spolupráci se zahraničím. Úplně dobře nemáme naplněné počty doktorských studentů, což je obecně problém vysokého školství. Doktorandy přetahuje praxe. Budeme se daleko víc ucházet o zahraniční doktorandy. Studijní programy v doktorském studiu máme v angličtině a připravujeme i navazující magisterské.

DOD jenom on-line

Den otevřených dveří uspořádá fakulta 27. ledna jenom na internetu. Jednotliví garanti představí své studijní programy a zároveň poběží videa, která ukáží naše prostory uvnitř univerzity jako třeba laboratoře. 

Absolventi této fakulty jsou vyhledávanými specialisty a řídícími pracovníky ve společnostech zaměřených na poskytování přepravních a logistických služeb, výstavbu dopravní infrastruktury, výrobu a údržbu dopravních prostředků, elektrotechnických a elektronických systémů pro dopravu. Uplatnění najdou taky ve výzkumných, vzdělávacích a projekčních kancelářích.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.