Dřevění učitelé. Suché a staré stromy v Tyršových sadech můžou sloužit k výuce
Pardubické Tyršovy sady jsou už více než rok otevřené. Zatím to vypadá, že si je lidé oblíbili a mají je rádi. Horší je to ale s některými stromy, kterým revitalizace neprospěla, uschly a musely jít k zemi.
Už několik let funguje v Pardubicích organizace Chráníme stromy, která se snaží dřeviny v Tyršových sadech zachránit a zabránit jejich pokácení. Ochránci od začátku přestavby parku, to znamená už několik let, bojují o každou větev nebo keř.
15 stromů nepřežilo
Za poslední rok v parku tam uschla víc než desítka stromů: byly to jilmy, borovice a břízy. Vinu na tom má podle ochránců automatický, počítačem řízený zavlažovací systém, který se ukázal jako neúčinný. Jistý vliv na úhyn mělo také letošní sucho. V parku dokonce v létě usychaly i pobytové trávníky, ty pak museli zahradníci znovu oset.
Některé stromy ale živoří a hynou i nadále. Jsou to například dvě malebné vrby, které na sebe poutaly pozornost už v létě, protože kolem nich byla natažená páska. Jedna je přímo u promenády a jedna u zámeckého valu.
Bezpečnostní páska tam byla kvůli riziku, že se uschlé větve ulomí a spadnou na kolemjdoucí. A tak se nabízela varianta, že obě vrby půjdou k zemi. Odborníci ale zjistili, že jsou sídlem chráněných živočichů, a tak společně s ochránci našli cestu, jak stromy v parku udržet.
Ošetřili je, zkrátili a zbavili je nebezpečných částí. V podstatě je ořezali tak, že je na ně teď docela smutný pohled, na jaře by se to ale mělo změnit a vrby by se mohly znovu zazelenat.
Dřevění učitělé
Ochránci přišli dále s návrhem zřídit v parku naučnou stezku. Doufají, že se z těchto vrb podaří vytvořit ukázkové exempláře života starých stromů, vysvětlit jejich důležitost pro přírodu i ekologickou výchovu dětí a zařadit je do budoucí naučné stezky v parku.
Radnici 1. městského obvodu a starostovi Jaroslavu Menšíkovi (ANO) se tento nápad líbí a myslí si, že by informační tabule upozorňovaly jak na zvláštnosti stromů a rostlin, tak i na dávnou historii obranného příkopu a hradeb zámku či výstavu v roce 1931.
Stále ovšem existuje obava z dalšího úhynu stromů, situaci správce parku řeší, všechno ale bude jasnější až na jaře.
Související
-
Další kácení v Tyršových sadech? Cedule varují před...
Jen na vlastní nebezpečí - na takovou ceduli teď narazíte v pardubických Tyršových sadech. Výstražná páska obepíná hned tři stromy v parku. Lípu na dětském hřišti,...
-
Tyršovy sady řídnou. Rekonstrukci nepřežilo 15 vzrostlých stromů
Další stromy v Pardubických Tyršových sadech čeká kácení. Kvůli velké opravě parku už šly k zemi desítky dřevin, teď se dřevorubci znovu chystají do práce. Hlavně b...
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
‚Zcela ignoroval, že nevykupuje šrot.‘ Nejvyšší soud zamítl dovolání v případu ukradených soch z bronzu
-
Když je rodina největším nebezpečím. ‚Dítě opravíme jako v autoservisu, co ale rodiče?‘ ptají se ústavy
-
Vlakem levně a vsedě? Mezi metropolemi je to v pátek a v neděli těžší, jízdenku kupte aspoň tři dny dopředu
-
‚Vyhlášení stanného práva bylo neústavní.‘ Opoziční strana chce odvolat jihokorejského prezidenta