Drůbeží játra se zázvorem. Připravte si skvělé jídlo kombinující dvě nezaměnitelné chutě

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pikantní vepřová jádra na talíři vás určitě potěší (ilustrační foto)
0:00
/
0:00

Ať už použijete k vaření vepřová, telecí či drůbeží játra, vždy z nich dokážete připravit skutečnou lahůdku. A všichni strávníci to ocení.

Játra vždy patřila k populárním kuchyňským surovinám. Pokud se někde setkáte s námitkou, že jde o „chemickou čistírnu“ těla, v níž se odfiltrované škodlivé látky ukládají, uklidněte se - játra je skladovat neumí. Co naopak uchovávat umí, je spousta pro náš organismus cenných látek.

kurkuma, zázvor, koření

A zázvor se používá v celé Asii do pikantních chuťovek. Zázvor se strouhá, seká, krájí na plátky nebo na nudličky při vaření ryb a mořských plodů, masa a drůbeže, protože neutralizuje pachy ryb a masa.

Suroviny:
drůbeží játra 300 gramů, 2 cibule, 1 pórek, 1 paprika, sójová omáčka, zázvor mletý, víno červené 50 mililitrů, moučka bramborová (škrob), sůl, cukr, olej (na smažení)

Postup:
Játra omyjte, osušte, odblaňte a nakrájejte na kousky. Dejte je na rozpálený olej a osmahněte.
Podlijte vínem a duste do poloměkka. Potom přidejte nakrájenou papriku, cibuli nebo pórek (zelenou část nechte stranou na ozdobu), zázvor a ještě chvíli duste.
V trošce studené vody rozmíchejte solamyl, vlijte ho ke směsi a míchejte a vařte 1 minutu. Směs osolte, popřípadě můžete i dosladit.
Podávejte s opečenými bramborami nebo kroketami, posypané na nudličky nakrájenou zelenou částí cibule či pórku.

Zázvor slouží také k ochucování oleje, než se do něj při tepelné úpravě přidá maso nebo zelenina. Zázvor se také hodí do pikantních chuťovek, marinád k masu a rybám, do dresinků a do salátů.

Zázvorová šťáva se přidává do marinád a omáček a nebo se s ní pokapává maso. Připraví se tak, že se nastrouhá zázvor najemno a vymačká se z něj šťáva nebo se rozmixuje v mixéru a vymačká.

Pikantní játra se zeleninou (ilustrační foto)

Játra jsou v naší kuchyni nejznámější v několika tradičních úpravách, zejména dušená, restovaná „na cibulce“, v domácích i průmyslově vyráběných paštikách či obalená a osmažená jako řízek. Lahůdkou jsou játra telecí, krůtí a samozřejmě husí a kachní.

autor: Zdeňka Kabourková

Související

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

3 x Hurvínkovy příhody

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka