Duševně nemocné na hradě Rychmburk vystřídají turisté

Gotický hrad Rychmburk nedaleko Skutče se otevře turistům. Přibližně do dvou let by pak měl areál domova pro duševně nemocné fungovat jako plnohodnotný turistický cíl, součástí bude i starý pivovar.               

Krajem zřizovaný ústav jako takový bude fungovat dál, změní se ale jeho sídlo i systém péče o klienty. Většina z nich už teď žije mimo hradní areál, odešli do modernějšího chráněného či komunitního bydlení v okolí, na hradě zatím zůstává posledních 12 klientů, opustit Rychmburk mají příští rok.

„Doteď tam byly sociální služby, ty odejdou do nových, moderních forem bydlení a my ten objekt navracíme veřejnosti. Turistické, památkářské, společenské. Ten proces už trvá jeden, dva roky,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj).

A právě díky tomu, že klienti areál opouštějí, může už teď památka sloužit i jako turistický cíl, byť zatím jen v omezené podobě. Např. letos tam o prázdninách fungovaly víkendové komentované prohlídky, turisti tak mohli vystoupat na věž a podívat se i do hradních sklepení.  

Zázemí ve starém pivovaru

Udělat z bývalého ústavu na hradě Rychmburk plnohodnotnou turistickou destinaci nepůjde hned. Přípravy jsou ale v plném proudu a mají první hmatatelný výsledek. Obci Předhradí se i s pomocí krajské dotace podařilo získat v dražbě památkově chráněný areál bývalého pivovaru, který s hradem sousedí.

Právě tam by do budoucna mohlo vzniknout turistické zázemí hradu. Detaily jeho dalšího využití v oblasti rekreace a turistiky plánuje kraj ještě projednat s obcemi v okolí. Seznámí je i se dvěma variantami obnovy hradního areálu, které vypracovali studenti pražského ČVUT. Příští rok pak hejtmanství vypíše konkurz na pozici kastelán/projektový manažer. Ten bude mít na starosti právě přeměnu domova na hradě Rychmburk na turistický cíl.

Spustit audio
autor: Ondřej Wolf

Související