Dva starty a jeden cíl. Hradubický běh zase směřuje do Čeperky
Většina běžeckých závodů na jednom místě začíná a na stejném, případně jiném místě taky končí. Petr Hochman se ale před lety rozhodl využít určité rivality mezi Pardubicemi a Hradcem Králové. Vymyslel přátelské měření sil, kdy se vybíhá ze dvou měst najednou.
„Start bude díky mobilnímu telefonu v naprosto stejném okamžiku, a to v sobotu v 10 hodin dopoledne. Závodníci poběží proti sobě a setkají se v polovině trasy na hřišti v Čeperce. Letos chystáme už 11. ročník,“ říká hlavní organizátor.
Kde se startuje?
Běh z Pardubic začíná v Poděbradské ulici, na zastávce MHD Poděbradská. V Hradci Králové je start na zastávce MHD Lipky, směr Fakultní nemocnice, křižovatka ulic V Lipkách a Střelecká.
Při loňském jubilejním ročníku se poprvé využila čipová časomíra. Deset kilometrů je naprosto přesně naměřených Jonesovým čítačem. „Ale závodníky nemůžeme dát do jednoho pořadí. Běží odlišným terénem, jinou trasou. Proto se obě trasy vyhodnocují naprosto odděleně, i když na jednom místě. Novinkou letoška budou pamětní mince.“
Výtržnosti nejsou v plánu
Účastníci se nijak nešpičkují: „Ti lidé si přišli zaběhat. Nepřišli, aby po sobě házeli plechovkami od piva. Je to takové zajímavé setkání. V cíli potkáte jiné běžce než na startu.“
Hradubický běh se podle Hochmana za několik let podstatně změnil. „Prvního ročníku se účastnilo 10 lidí, asi z poloviny členové mé rodiny. Postupně se ten počet rozrůstal. Rád ale na začátky vzpomínám. Aktivně jsem se zúčastnil až desátého ročníku, protože nejsem zvlášť sportovec. Potrénoval jsem, a pak jsem to ke svému úžasu zaběhl v kuse.“
Petr Hochman přiznává, že má rád obě města: „Původně jsem z Pardubic, ale moji rodiče jsou z Hradce Králové. Základní a střední školu jsem vystudoval v Pardubicích, vysokou školu pak v Hradci Králové. Tam jsem nakonec zakotvil. Jsem prostě Hradubák.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.