Gočár a ti další. Pokračuje poznávačka moderny v architektuře

25. březen 2019

Největší audioportál na českém internetu

Jednou ze stop architekta Josefa Gočára ve východních Čechách je Sbor kněze Ambrože v Hradci Králové | Foto: Milan Baják, Český rozhlas

Zámek v Pardubicích mění podobu. Stavební úpravy nově zavřely renesanční rytířské sály a kapli Tří králů. Práce dál pokračují i na jiných místech. Oblíbený přednáškový cyklus proto našel nové útočiště.

„Navazujeme na minulý rok, kdy jsme měli celkem úspěšný přednáškový cyklus,“ říká za organizátory Matěj Bekera. Architektonická moderna ve východních Čechách se ukáže od 27. března každou středu od 18 hodin v prostorách kavárny na velkém nádvoří zámku. 

Kdy a na co?

První přednáška Východočeského muzea v Pardubicích se zaměří na Jindřicha Freiwalda. „Ten často podléhal módním trendům přicházejícím z větších ateliérů anebo ze západoevropského prostředí. Byl velmi činorodý. Přednáška Ladislava Zikmunda-Lendera bude o Pardubicích, ale i o Chrudimi, Hradci Králové a mnohých dalších městech. Navrhl řadu divadel, spořitelen i obytných domů.“

Automatické Mlýny v Pardubicích

Matěj Bekera bude 3. dubna přednášet o kubismu jako uměleckém unikátu. „Jde o specifický český fenomén. Architektonický kubismus měl své umělecké centrum v Praze. Jeho zakladatelé Pavel Janák s Josefem Gočárem ale získali několik příležitostí ukázat svůj experiment i na východě Čech. Nejznámější je pavilon v Lázních Bohdaneč. Řadu staveb v poválečném období po roce 1918 navrhovali další regionální projektanti.“

Anatomie funkcionalismu se rozdělí do dvou přednášek, a to 10. a 24. dubna za asistence Jakuba Potůčka. „Představí největší avantgardu architektonického vývoje první poloviny 20. století. Byla to architektura velice racionální, jednoduchá. Základním motivem bylo dostat do budovy co nejvíc světla.“

Cyklus doplní 17. dubna Všichni Machoňovi muži: Zakládající architekti pardubického Stavoprojektu. Ten vznikl zestátněním soukromých ateliérů po roce 1948.

autor: Jakub Malý
  • Krmítko
    Krmítko

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.