Hana Ducho: Nápad stát se farářkou přišel u piva

Farářka Hana Ducho byla hostem vysílání Českého rozhlasu Pardubice
Farářka Hana Ducho byla hostem vysílání Českého rozhlasu Pardubice

Když otevřete dveře kostela libovolné církve ve chvíli bohoslužby, bude to většinou mužský hlas, který k vám bude promlouvat. Není úplně obvyklé, aby bohoslužby vedla žena, ale výjimky existují.

Důkazem je například farářka Českobratrské církve evangelické Hana Ducho, která v Pardubicích od září vystřídá Daniela Ženatého.

I když post faráře povětšinou zastávají muži, u evangelíků nezřídka narazíte na farářku. „V naší církvi to výjimka není. Nevím kolik nás přesně na počet žen je, ale bude to tak 30 procent,“ říká Hana Ducho, která vyrůstala v křesťanské rodině.

„Taťka je evangelík a mamka je katolička. Takže jsem vyrůstala v takové ekumenické rodině a vždy jsem měla přístup do obou církví. Moji rodiče jsou důkazem toho, že to funguje. Každý chodil do svého kostela. I ty kostely byly vedle sebe.“

Takové byly začátky

Stát se farářkou poprvé napadlo Hanu Ducho někdy na konci studia na gymnáziu. „On ten nápad nepřišel sám, mně to někdo jednou řekl u piva. Na to jsem odvětila, co je to za blbost. Ale ta myšlenka ve mně pak dál rostla,“ popisuje Hana Ducho.

Po studiích přišlo hledání místa: „Z několika sborů přišly reakce, že si neumí představit, že by tam byla žena. Navíc jsem v té době byla začínající. A panovaly také obavy z toho, že nastoupím do práce a pak budu mít rodinu a nebudu moct pracovat.“ Nakonec zakotvila v Šumperku: „I tam mi někteří později přiznali, že ze mě měli trochu obavy. Najednou zjistili, že to je ale všechno v pohodě.“

Rodina a manželova práce zavály po několika letech Hanu Ducho do Prahy. Skloubit vzdálené bydliště, děti a práci bylo náročné, a tak ze služby v Šumperku odešla. „Byl to můj první sbor a přirostl mi hodně k srdci a ukázalo se, že i já lidem. Ten odchod byl náročný,“ vzpomíná Hana Ducho.

Práce farářky

Centrem práce a života ve sboru jsou nedělní bohoslužby. Mým úkolem je svědomitě je připravit. Na kázání pracuju už od úterka, dlouho to ve mně musí růst, spoustu věcí musím načíst, a jak já říkám, prostě to musím vysedět, než něco napíšu. Jako farářka vedu také bohoslužby v domovech pro seniory. Řada lidí si chce popovídat a pak je naším úkolem dělat svatby i pohřby,“ popisuje náplň své práce Hana Ducho.

Nové působiště

Do Pardubic se nová evangelická farářka přistěhovala před několika týdny: „Líbí se nám tady s manželem moc. Je to město, přitom je všude kousek, všude dojdeme. Je tu i hezká atmosféra, třeba kavárny na třídě Míru, tam pořád sedí lidé, jsou v pohodě, užívají si a to se mi líbí.“

Hanu Ducho čeká nelehký úkol. Na postu faráře vystřídá velmi oblíbeného Daniela Ženatého a navíc v době, kdy Českobratrská církev evangelická oslaví sté výročí od svého vzniku. I v Pardubicích se na konci září chystají velké oslavy, ale na ty nás sympatická farářka pozve zase příště.