Herec Josef Vrána: Na Pardubice nikdy nezapomenu

I jako pražský rodák jsem v Pardubicích strávil vlastně víc času než v Praze, přemítá Josef Vrána
Tohle město a tahle scéna jsou pro něj jako osud. Zažil tam svoje první angažmá a několikrát se vracel.
„Momentálně v Pardubicích nehraju. Trochu jsem si to zavinil sám, ale teď už se trochu zvedám z prachu. Trvá to poměrně dlouho. Poštěstilo se mi dostat do Divadla Bez zábradlí v Praze, kde teď hlavně působím. Na Pardubice ale nikdy nezapomenu. Navíc tady pořád napůl bydlím. Mám tady rodinu. I jako pražský rodák jsem v Pardubicích strávil vlastně víc času než v Praze,“ přemítá Josef Vrána.
Při studiích na vrcholu blaha
Herectví vystudoval na DAMU. V ročníku byl s Martinem Zahálkou, Stanislavem Lehkým, Petrem Dohnalem, Jiřím Kalužným, Romanou Chvalovou a dalšími. „Bylo velké štěstí se vůbec na DAMU dostat. Splnil jsem si sen a byla to nádhera. DAMU zůstává podle mě na špičce divadelního školství. Hned při studiích v roce 1984 jsem dostal nabídku do Pardubic. Zažil jsem tam pak tři etapy.“
Vrána vystřídal i angažmá v Ostravě, Hradci Králové anebo Středočeském divadle Kladno. Důvod? Režisér Michael Tarant. „S ním jsem udělal svoje největší životní role. Je lepší, když na sebe herec s režisérem slyší a nemusí si tolik říkat. Práce je pak rychlejší ke spokojenosti obou. S ním to nejde po povrchu hry, ale vždycky do hloubky. I komedie může být chytrá a dát divákům něco víc.“
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.