Hudební sluch má každý. Do určité míry
Každý člověk prý určitý hudební sluch má. Myslí si to muzikolog a publicista Bohuslav Vítek. Zpívat bychom si měli všichni, i když to lidem s opravdovým hudebním sluchem nemusí „ladit“.
Host Dobrého rána se soustavně věnuje propagaci klasické hudby. Ta podle něj vždy bývala spíše popelkou. Navzdory tomuto konstatování si Vítek myslí, že pro někoho může být celoživotním zájmem. Za důkaz mohou posloužit vyprodané koncerty pardubické Komorní filharmonie.
Způsoby popularizace vážné hudby se mění v čase, což Vítek potvrzuje: „Není možné stále hrát třeba Smetanu tak, jak to bylo prezentováno celá desetiletí. Je nutno hledat nové prostředky. Dá se třeba vsadit na jiné žánry. Občas dochází k průniku mezi klasickou a novodobou hudbou. Tím pádem přijdou na koncerty jiní lidé.“ Podobný kompromis se může hodit také pro přivedení dětí k hudbě. V jejich případě musí pokaždé jít o nějakou citlivou, nenásilnou formu.
V pardubickém Domě techniky se už několik let koná cyklus Hudebních pondělníků, který právě Vítek připravuje. Probíhá vždy jednou měsíčně v 17:30. Během něj Vítek mluví o hudbě a pouští hudební ukázky. Obvykle se schází až 50 lidí.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.