Hypotéky trhají rekordy. Pravidla pro získání se mírně rozvolnila
Navzdory epidemii koronaviru hypoteční trh v loňském roce rostl. Přispělo k tomu zrušení daně z nabytí nemovitosti nebo zmírnění doporučení centrální banky na posuzování žádostí o hypotéky. V minulém roce navíc klesaly průměrné úroky. To potvrdil také odborník na finance Radek Šejvl.
Zájemci o vlastní bydlení si v roce 2020 půjčili rekordních 254 miliard korun, meziročně objem hypoték překonal dosavadní rekord z roku 2016. „Díky tomu, že se rozvolnily dost svázané podmínky a nepochybuju o tom, že se zase svážou, ale lidem se logicky záležitosti k vyřízení hypotéky zjednodušily. Ale rostou také ceny nemovitostí a logicky tím rostou i objemy hypoték. Pak se mluví o rekordech, ale je potřeba hledat faktory, které se obvykle moc neříkají,“ vysvětluje Šejvl.
Každopádně pro lidi, kteří uvažují o rekonstrukci, stavbě, nebo koupi nemovitosti nastala příznivá doba. „Stoprocentní hypotéky i přesto nejde poskytovat. Pro některé účely je třeba 20% vlastních prostředků, pro některé 10%,“ říká Radek Šejvl. Banky dále prověřují žadatele z hlediska příjmů a výdajů, tedy takzvanou bonitu. A velkou roli hraje i věk.
Hypotéka v 55 letech? Proč ne
„Obrací se na mě lidé kolem 55 let a ptají se, jestli mají možnost dosáhnout na hypotéku. 55 let není pozdní věk, pokud dotyčný nemá výměr důvodu. Hypotéka se dá vyřídit až do 70 let.“ Je třeba uvažovat o tom, zda chcete hypotéku na krátkou dobu, kdy jsou splátky vyšší a více se posuzuje bonita. Nebo si hypotéku protáhnete na co nejdelší dobu a pak platíte splátku minimální. To je ideální varianta v současné nejisté době.
„A když jsou časy dobré a máte naspořené prostředky, tak můžete využít zákon a jednou za 12 měsíců vložit mimořádnou splátku až do výše 20% výše hypotéky. Tím si buď snížíte splátku, nebo zkrátíte dobu splácení,“ říká Radek Šejvl.
Související
-
Družstevní bydlení má své výhody
V družstevních bytech u nás žije asi milion lidí. Bydlení v těchto bytech má své zákonitosti. Pokud užíváte družstevní byt, nejste vlastníkem bytu vy, ale družstvo.
-
Půjčka na bydlení? Novinky v zákoně přinášejí výhody i horší...
Hypotéky spadly pod hlavičku spotřebitelského úvěru. Kritéria na jejich poskytnutí jsou přísnější. Do problematiky nás v rozhlasové Radioporadně zasvětil finanční p...
-
Hypotéka na stavbu ano nebo ne?
Málokdo z platu našetří miliony, aby si mohl koupit novou vilu. Naspořené peníze nám často nestačí ani na koupi pozemku nebo rekonstrukci bytu. Situaci řešíme půjčk...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.