I Masaryk poznal, zač je v Pardubicích perník aneb z historie návštěv prezidentů

13. leden 2015

S různými dary odjížděli v minulosti z našeho kraje českoslovenští a čeští prezidenti. Například Tomáš Garrigue Masaryk dostal klasicky perník, Ludvík Svoboda magnetofon. V souvislosti s aktuální návštěvou Miloše Zemana mluvil o těch historických ředitel Státního okresního archivu Pardubice Ladislav Hloušek.

Například Tomáš Garrigue Masaryk dorazil nejdřív jako profesor na přednášky. To bylo mezi lety 1904 a 1906. Ve funkci se v Pardubicích objevil čtyřikrát, pokaždé to podle Hlouška mělo svůj zvláštní náboj a význam: „Vždy ho uváděl ministr, později premiér František Udržal, který pochází z Dolní Rovně. Byli si velice blízcí.“

Pompézní pobyt

Na tu dobu se chystala obrovská sláva. „Masaryk přijížděl na noc. Všechno bylo osvětlené, stála se čestná stráž. Během cesty zastavil i v některých vesnicích, aby se mohl pozdravit s lidmi.“

Jedna speciální návštěva čekala na Masaryka v roce 1930, kdy byl „tajným“ svědkem na svatbě Udržalovy dcery.

Beneš a válka

Jak dále doplňuje Ladislav Hloušek, tak Edvard Beneš v Pardubicích v roce 1936 vyjádřil naději, že válka nebude: „Chtěl obyvatele uklidnit a prohlašoval, že se zasadí o mír. Potom se do Pardubic krátce vrátil, když projížděl vlakem z exilu do Prahy.“

JZD, dožínky…

První poúnorový prezident Klement Gottwald podle dobových záznamů viděl jenom pardubické nádraží. Antonín Zápotocký zavítal do JZD Chýšť, v Lánech u Dašic zažil velkou dožínkovou slavnost.

Jejich následovníci byli podle Hlouškových slov spíš spojení se stranickou funkcí. A proto pronášeli víceméně stranické projevy. Zajímavou výjimku tvořil třeba Ludvík Svoboda, který se zajímal o zahrádkaření a také dostal darem stereofonní magnetofon z přeloučského závodu.

Havel, Klaus a Zeman

Několikrát trávil čas v našem kraji taky Václav Havel. Václav Klaus tady byl v různých funkcích. A Miloše Zemana minule doprovázela jeho dcera…

Informace čerpal Ladislav Hloušek hlavně z dobového tisku, ale taky z různých pamětních knih, do kterých se hlavy státu podepisovaly.

autor: MAL
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.