Inspekce šetří možné týrání v pardubické věznici. Zkoumá, jak dozorci použili donucovací prostředky

7. leden 2022 14:40

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) vyšetřuje několik dozorců z pardubické věznice, kteří údajně týrali jednoho z vězňů. Obviněn zatím nikdo nebyl. Na konci prosince kvůli týrání obžaloval státní zástupce sedm dozorců ze ženské věznice Světlá nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

V Pardubicích začala po stížnosti vězně vyšetřovat dozorce nejprve samotná věznice, poté případ předala inspekci. Podle informací Mf Dnes, která na případ upozornila, byl vězeň spoutaný 25 hodin, v cele pro výkon kázeňských trestů neměl přes noc ani matraci. Odsouzený je ve třetím stupni invalidity, ale nebyl umístěn do specializovaného oddílu pro trvale pracovně nezařaditelné, napsal deník.

Věznice potvrdila, že jsou její zaměstnanci vyšetřováni, ředitel Jaromír Brich ale případ nijak blíže nekomentoval. „Ve věznici Pardubice je na základě výstupů z vlastní kontrolní činnosti v současné době prověřována v jednom případě správnost použití donucovacích prostředků. Věc ještě nebyla uzavřena, není možné tedy podat více informací,“ sdělila serveru iROZHLAS.cz mluvčí Generálního ředitelství vězeňské služby Markéta Prunerová.

Podle Prunerové ale není zatím možné srovnávat případ z Pardubic s tím, ke kterému došlo v lednu 2020 ve Světlé nad Sázavou. Tam se měli bachaři podílet na týrání vězeňkyně. „V tomto případě se nejedná o prověřování týrání, ale o správnost použití donucovacích prostředků,“ zdůraznila.

Generální inspekce potvrdila, že se případem zabývá od 29. prosince. „A to na základě oznámení, které jsme obdrželi od pověřeného orgánu vězeňské služby. V současné době je věc ve fázi prověřování, tedy nebylo proti žádné osobě zahájeno trestní stíhání,“ podotkla mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

Používají se často

Mluvčí pardubické věznice Zuzana Janíková – stejně jako ředitel Brich – nechtěla případ komentovat. Pro server iROZHLAS.cz nicméně řekla, že užívání donucovacích prostředků ve věznicích je běžné.

„Příslušníci mají stanoveno zákonem, za jakých podmínek mohou donucovací prostředky použít. Když se v kontrolních činnostech přijde na to, že správně použity nejsou, tak se případ podstupuje ještě generální inspekci. Ty donucovací prostředky se ale používají ve věznicích často. Vězni se poutají třeba při eskortách, při přesunech po věznici a podobně,“ odpověděla redakci.

Na doplňující dotaz, jestli se používají i po delší časové období, odpověděla, že ano. „Poutací popruhy a podobně – to jsou prostředky, které se využívají na delší dobu. Když se člověk třeba sebepoškozuje nebo je agresivní vůči ostatním. Když v tom pak pokračuje i po sundání těch donucovacích prostředků, tak se znova přikládají,” doplnila mluvčí věznice.

Šetření ve věznicích

Mladá fronta upozornila, že za rok 2020 stíhala generální inspekce za různé trestné činy 141 příslušníků bezpečnostních sborů, meziročně o 14 více. Z toho 34 bylo příslušníků a zaměstnanců vězeňské služby, o rok dříve to bylo 21 dozorců.

Ve Světlé nad Sázavou se podle obžaloby v lednu 2020 sedm dozorců podílelo na několikahodinovém fyzickém i psychickém mučení odsouzené ženy. Inspekce je stíhá pro zločin mučení a jiné nelidské a kruté zacházení ve formě spolupachatelství. Jsou zproštěni výkonu služby, s obsahem obvinění se neztotožňují. V případě odsouzení jim hrozí až osm let vězení.

autoři: sto , pik | zdroje: ČTK , iRozhlas
Spustit audio

Související