Muži za mřížemi víc drží basu, u žen jsou pojítkem děti, soudí kaplan z ženské věznice

26. srpen 2021

Slyšeli jste někdy o práci vězeňského kaplana? Aleš Kocián svou profesi přirovnává k faráři anebo psychologovi s duchovním zázemím. Často se stará o nevěřící lidi, kteří přijdou za mříže a hledají útěchu.

„Duchovní se zpovědním tajemstvím může nabídnout určitou oporu. Poslouchá odsouzené, kteří mají zájem se s ním sejít. Pomáhá lidem, kteří často někoho připravili o majetek, o život. Ale jsou to živé bytosti, které se skoro všechny časem stanou našimi sousedy, řidiči našeho autobusu, naší kadeřnicí anebo někým, s kým se budeme potkávat,“ říká. 

Děti jako spojka

Kocián pochází z Pardubic. Když se přestěhoval do Havlíčkova Brodu, začal pracovat jako kaplan v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou. Předtím v době zácviku na duchovního pravidelně chodil do Valdic. Jak se liší mužská a ženská nápravná zařízení? „Mužský kolektiv umí držet basu. Ženy si navzájem dokážou způsobit psychické problémy. Pojítkem se světem v ženské věznici ale můžou být děti.“

Věznice, vězeň, vězení, mříže, odsouzený, vazba, cela, zločin, kriminalita, ruka, pouta, výkon trestu. Ilustrační foto

Někdy se stává, že na víru někdo přestoupí až přímo ve věznici. „Nedělal jsem si žádný průzkum, ale zdá se mi to v mužském prostředí častější. Jinak v církvi je větší procentuální zastoupení žen,“ přemýšlí Kocián.

S odsouzenými ženami ve Světlé prochází kurz Vězňova cesta. „Probíráme tam Markovo evangelium. Děláme velký průřez v osmi setkáních. Bavíme se o jednom tématu v užším kroužku. Je to velmi solidní nástroj, jak představit jiný rozměr života.“

Otočil se i na Moravě

Vězeňský kaplan taky nedávno pomáhal na jižní Moravě, kde pokračuje odstraňování následků tornáda. „Pobyt v Moravské Nové Vsi byl součástí mé dobrovolné činnosti. Vzpomínám na to semknutí a dobrosrdečnost obyvatel. Zasažená oblast je relativně malá. Jde o pár obcí. Přesto byl zásah veliký. Různí dobrovolníci odvedli nesmírně moc práce. Moje poděkování patří jim.“

Kocián pracuje pro humanitární organizaci ADRA. Patří do týmu, který se zabývá koordinací prací po různých živelních katastrofách. „Na Moravě by měli pomáhat už hlavně profíci. Modré střechy prakticky vymizely. Hodně střech už je pokrytých. Práce jsou ale jiného charakteru. Kromě zedníků budou potřeba sádrokartonáři a podobně.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.