Ivo Pavlík – hudebník, dirigent

27. září 2013

Objevitel Věry Špinarové a Heidi Janků prožil část života v Pardubicích

Ivo Pavlík se narodil v roce 1933 v Bílovci. V roce 1955 absolvoval pedagogickou fakultu v Brně, kde studoval hudební výchovu a byl členem Brněnského dětského sboru. Po studiích vyučoval hudební nauku na středních školách v Pardubicích, Chrudimi a Ostravě.

V Chrudimi založil na škole swingový orchestr, také v Pardubicích vedl kapelu při místním jazz klubu. Krátce hrál v brněnském Orchestru Erika Knirsche a od 1963 řídil při Parku kultury a oddechu v Ostravě kvintet a sextet, jimiž prošli ostravští hudební velikáni Zbyšek Bittmar, Richard Kovalčík, Jiří Urbánek, nebo Miloslav Večeřa. Soubor, pro který Pavlík rovněž komponoval, postupně přecházel od jazzu k populární hudbě a hlavně na vystoupeních v ostravské Kavárně mladých ovlivňoval kulturní klima města.

Věra Špinarová a ORO

Roku 1970 převzal Ivo Pavlík vedení ostravské rhythm and bluesové skupiny Majestic a přejmenoval ji na Orchestr Ivo Pavlíka. Hvězdou souboru byla Věra Špinarová, pro kterou leader zkomponoval mj. píseň Andromeda a kterou si posléze i vzal. Po rozchodu manželského páru se Ivo Pavlík upnul na svůj nový pěvecký objev, zpěvačku Heidi Janků, s kterou spolupracuje dodnes.

I příští týden si budeme povídat o hudbě, pop music tentokráte vystřídá svět klasické hudby. Té se celý život věnuje špičkový hornista, klavírista a dirigent Otakar Tvrdý. Kolínský rodák, který to dotáhl až do České filharmonie, dlouhé roky spojil svůj život s Pardubicemi, kde vede Pardubický komorní orchestr a na zdejší kozervatoři vychoval řadu svých následovníků. Povídání Jolany Voldánové s Otakarem Tvrdým si nalaďte v pátek 4. října.

Jolana Voldánová a Otakar Tvrdý
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?