Jak se stát kovbojem
Kovbojové v kloboucích na koních, s lasem a bičem v ruce. Kam byste zasadili takový obraz? Kořeny westernu souvisí s příchodem evropských přistěhovalců do Ameriky. Někteří z nich začali zakládat ranče, na kterých chovali dobytek.
Rančeři si najímali kovboje, kteří dokázali hnát polodivoké stádo z místa na místo. Ovladatelnost a poslušnost koně to byl základní předpoklad pro to, aby kovboj získal práci. Úděl kovbojů nebyl vůbec jednoduchý. V divočině jim často hrozilo to nejhorší, hlavně když na rozlehlých amerických pláních přišli o koně. A jak se western v současnosti uchytil v České republice? S tím nás seznámil Boleslav Šulc zvaný Hombre.
Western jako životní styl
Po revoluci začala vznikat různá westernová městečka, kde se lidé mohli seznámit s westernovým ježděním. Nejznámější jsou Boskovice nebo Šiklův Mlýn.
Pro některé nadšence se western mohl stát životním stylem, který je založený na životě v přírodě mezi zvířaty. Základem je westernové ježdění na divoko v přírodě. Samozřejmě s tím souvisí specifická country hudba a oblečení včetně kabátu zvaného australák. Přivazuje se za sedlo a slouží k tomu, aby byl jezdec chráněný před nepřízní počasí. Bič, laso, kolt a vinchestrovka nebo henriovka jsou dalšími nezbytnými prvky. Ale nejdůležitější je sedlo.
Sedlo pro westernové ježdění
„Westernové sedlo by se mělo svou pohodlností vyrovnat křeslu v obýváku.“ Řekl nám Boleslav Šulc. Proto jsou westernová sedla velmi drahá. Dají se ale koupit i tzv. z druhé ruky.
Oproti klasickému sedlu jsou tato sedla větší a čím kvalitnější, tím i těžší. Váží kolem 20ti kilogramů. Základní součástí je kostra vyrobená ze dřeva, nebo výjimečně z kovu. Celé sedlo je na viditelných částech pošito kůží, nebo syntetickou napodobeninou. Nezbytnou součástí je "hruška", která je umístěná na přední rozsoše. Původně sloužila k uvázání kovbojského lasa a v minulosti musela udržet i sílu vzpírajícího se dobytčete.
Plemena koní pro westernové ježdění musí něco vydržet
Paint horse – strakatý hnědobílý kůň, který vyniká vytrvalostí. Tito koně dorazili na americký kontinent roku 1519 spolu se španělskými dobyvateli. Byli mezi nimi snad i nejdávnější předci dnešního paint horse, barevného či strakatého koně. Během staletí se v Americe zdivočelí koně přirozeně a nerušeně křížili. Mezi divokými mustangy se tak zcela běžně objevovali i strakatě zbarvení předchůdci dnešního paint horse. Ti byli velmi oblíbení jak u indiánů, tak u bledých tváří, a to díky svým povahovým vlastnostem a fyzickým předpokladům, které z nich učinili nepostradatelné pomocníky při osidlování severní Ameriky, dokud je nevytlačil rozvoj techniky.
Quarter horse - tento atlet s laskavou povahou patří mezi nejstarší americká plemena. Je to skromný a tvrdý kůň.
Některé westernové disciplínyVedení koně a poslušnost koně – vedení koně ve westernu je vždy jednoruční, druhou ruku potřebuje jezdec na laso, bič nebo kolt
Šikovnost a rychlost koně – můžeme vidět na Dostihovém závodišti v Pardubicích na Dni koní před Velkou Pardubickou
Shánění dobytka
Jízda na divokém koni a na divokém býku – pravidelné soutěže v Boskovicích
Práce s lasem – spoutání zaběhnutého kusu dobytčete
A k čemu je dobrý bič?
Kovbojové ho používali hlavně proto, aby jeho třískáním o zem nahnali dobytek tam, kam potřebovali. Dříve k tomu účelu sloužily výstřely z pušky, ale rány bičem vyšly kovboje mnohem levněji.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.