Jak udržet šeříky ve váze čerstvé? Dejte jim prášek na chřipku
Květy šeříků, rododendronů nebo kaštanů jsou krásné a rádi bychom si jejich vůni přenesli i domů. Jenže jak to udělat, aby květy vydržely ve váze aspoň pár dnů?
„S dřevinami je to trochu problematické. Sací schopnost dřevnatých konců je špatná. Trochu pomůže, když dřevnaté konce položíte na kraj stolu a kladívkem nebo paličkou je rozťukáte,“ radí zahradník František Hlubocký.
Další zásadou je nedávat květy dřevin do ledové vody. Člověka studená voda osvěží, ale rostlinám vadí, protože jim stáhne cévy. Mnohem lepší je voda vlažná, která cévy uvolní a celá rostlina může nasávat vodu.
Velkou chybou je podle Františka Hlubockého také vybírat zcela nerozvinutá poupata. A to platí i pro růže. Mnohem lépe ve váze prospívá polorozkvetlá růže, než poupě, které nemá sílu se rozvinout.
Acylpyrin květinám prospěje
Naše babičky přidávaly do vázy s vodou cukr a ocet. To skutečně může pomoct udržet květiny ve váze v dobré kondici, ale nesmí se to přehnat. Ocet lehce okyselí a desinfikuje, cukr pomáhá rostlinu vyživovat. Tyto fígle používaly už naše babičky. Jsou to vlastně takoví předchůdci současných výživ v sáčku, které jsou k dostání v květinářstvích.
Ale podle Františka Hlubockého je ještě lepší rozmačkat do vody ve váze acylpyrin. Je tam účinná složka, která velmi dobře funguje – glukóza vyživí a kyselina acetylsalicylová působí jako dezinfekce. Do litru vody stačí nadrtit jednu tabletu.
Související
-
Koupené květy vám nevoní? Řízněte je bylinkami!
Komerčně vypěstované květiny ztrácejí vůni. Proto je dobré přidat k nim třeba šalvěj nebo obyčejné voňavé venkovské kytky ze zahrady.
-
Růže stolistá je zdravý zázrak. Vyzkoušejte nápoj z květů
Růže stolistá byla vyšlechtěna v 16. století ve Francii a postupně se dostala i do českých venkovských zahrádek, kde kvete dodnes.
-
Florista se místo zrušených svateb věnuje rajčatům. Sklízet bude po ledových mužích
Navzdory ledovým mužům sklízí florista Petr Kopáč z Vyšehněvic ve svém skleníku běžně saláty. Rajčata už se mu pomalu zakulacují, a ani okurky nezůstávají pozadu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.