Japonci se bojí nákazy, Rusové mají stopku. Přesto Jazz Dance Open zůstává mezinárodní
Na celém světě bychom našli velmi málo festivalů tohoto typu. I proto Pardubice dlouhé roky lákaly zahraniční umělce.
„Hned při prvním ročníku mě kontaktovala Jazz Ballet Valery z ruské Sibiře. Byla to taková bomba, co přivezli, že se díky nim festival z evropského stal hned mezinárodním. Jsme open, jsme otevření různým druhům umění jako výstavy, koncerty a podobně. Ale covid nám nevratně sebral vítr z plachet a rozesel určitý strach vracet se zpátky. Třeba Japonci se strašně bojí, chodí v rouškách. Nevěří, že se tady nenakazí a neumřou. Ti, co by sem rádi, tak sem zase nesmí,“ uvedla zakladatelka festivalu Helena Machová.
Tanec v kolážích
Tradičním předvojem taneční části festivalu bývá výtvarno. „Pan výtvarník Došek mockrát vystavoval na festivalu svoje koláže a napadlo ho, že bychom to rozšířili na tu mezinárodní úroveň. Znovu tak oslovil umělce v zahraničí, kteří se na sebe lavinovitě nabalili. První ročník dělalo 47 profesionálních umělců, ten další 67 a dnes jich je 136 ze 37 zemí světa. Fascinuje mě, že pro můj festival je tolik lidí ochotných… Je to prostě zázrak.“
Výstava Tanec v kolážích je podle Machové k vidění v Domě hudby od 1. května a trvá půl roku. Nechybí ani výstava výherců dětské výtvarné soutěže Kreslíme a malujeme s festivalem.
Nedělní vrchol
„V neděli 16. června od 9 hodin otevřeme ve Východočeském divadle Pardubice dveře pro vzdělávací část. Ta je určená pro všechny zájemce bez rozdílu věku a taneční zdatnosti. První lekci vedu já a jmenuje se Jazz Feeling. Od 10:20 mě vystřídá slečna Barbora Ptáčková a Body Connecting,“ řekla Machová.
V 18 hodin začne Galavečer 21. ročníku festivalu. „Přizvala jsem pěvecké oddělení Konzervatoře Pardubice, Duncan Centre Praha s novým programem, nejstarší taneční divadlo v zemi Mimi Fortunae a mistry republiky H.P.M. Dance Studio Pardubice.“
Související
-
Malovat obraz je jako psát knihu. A dělat koláž je jako napsat báseň
Možná jste si někdy sami pro sebe zkusili udělat koláž. Anebo ji po vás chtěli v hodinách výtvarné výchovy. Martin Došek právě do koláží promítá své pocity.
-
Umění respektu při tanci vám pomůže i v běžném životě, tvrdí lektorka
Tanec nám pomáhá vyjadřovat emoce, tvořit umění, užívat si zábavu, rozvíjet své schopnosti a pečovat o své duševní i fyzické zdraví.
-
Protančete se ke zdraví a duševní pohodě
Pokud sport není zrovna vaším koníčkem, posilovna vám nevoní a po běhu jste vyřízení, pak je tu ještě tanec. A není to je způsob jak zabít čas.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.