Malovat obraz je jako psát knihu. A dělat koláž je jako napsat báseň, tvrdí výtvarník

9. březen 2022

Možná jste si někdy sami pro sebe zkusili udělat koláž. Anebo ji po vás chtěli v hodinách výtvarné výchovy. Martin Došek právě do koláží promítá své pocity a při tvoření odpočívá od práce.

Pardubický výtvarník působí 25 let v reklamní agentuře, kterou kdysi založil s kamarády. „V mé práci i v umění se myslí podobným způsobem. Momentálně je výrazný nástup internetu, sociálních médií. Reklamu už lidé nedostávají jenom venku z billboardů a plakátů. Když celý den sedím u počítače, tak mám pak ty nůžky a lepidlo jako relax.“

Papír vede

Tma (koláž)

Ke koláži se Došek dostal podle svých slov náhodně. Kdysi začínal kreslením, malováním. „Z mého pohledu je koláž nejsvobodnější. Člověk si roztáhne výstřižky. Nepotřebuje tolik času. Jsem radši, když danou věc dokážu udělat rychle. Samozřejmě na některých kolážích trávím několik dní. Ale malovat obraz je jako psát knihu, zatímco udělat koláž je jako napsat básničku.“

Občas musí nějakou koláž zpracovat i na objednávku počítačově. „Grafické programy jsou dneska dokonalé. Počítačová koláž je skoro nerozeznatelná od fotografie. Na papíře nejde o dokonalou formu, spíš jde o obsah. Výstřižky jsou takové symboly, které se skládají, aby vzniknul výsledný pocit. Zasahuje tam náhoda, inspirace. Občas otevřu časopis a do obrázku se mi promítne nějaká moje osobní vzpomínka. Následně začnu přilepovat další obrázky.“

Martin Došek momentálně vystavuje v Městském muzeu Králíky. Jeho expozice Odjinud bude přístupná do konce dubna. „Vychází z názvu jedné z vystavených koláží, která je zároveň i ústředním námětem hlavního plakátu. Díla představují můj vnitřní svět myšlenek a pocitů. Je dost vzdálený od toho reálného, který žijeme. Daleko víc o fantazii. Je jinde, takže proto Odjinud.“

Pro nás (koláž)
autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související