Jdete na covid testy? Poradíme kdy a kam v Pardubickém kraji

19. září 2020 07:00, aktualizováno

Kvůli prudkému nárůstu nakažených covid-19 se zvyšuje i potřeba testování. V Pardubickém kraji se tak od pondělí budete moci nechat otestovat na pěti místech.

Pardubice: krajská nemocnice

Provozní doba:
Odběr. místnost 1: pondělí–pátek: 8:00–13:00; sobota–neděle: 7:00–12:00
Odběr. místnost 2: pondělí–pátek: 8:00–11:00; sobota–neděle: 12:00–14:00
Odběr. místnost 3: pondělí–pátek: 11:00–13:00

 • přijímá indikované pacienty i samoplátce
 • nutnost rezervace pomocí webového formuláře
 • cena pro samoplátce 2319,- Kč
 • tři odběrové místnosti (místnost 1 a 3 jsou pouze pro pacienty indikované lékařem nebo KHS, místnost 2 slouží pro samoplátce)

Největší a nejvytíženější odběrové místo v Pardubickém kraji je v Pardubické nemocnici. Zřízené je v budově bývalého plicního oddělení v budově číslo 8.

Pardubice: Medila, drive-in

Provozní doba: pondělí – pátek: 8:00-12:00, neděle: 8:00-11:00

 • přijímá indikované pacienty i samoplátce
 • nutnost rezervace předem
 • odběr je prováděný z auta
 • cena pro samoplátce: 1900,- Kč.

Jedinou soukromou laboratoří, která v Pardubickém kraji testy na koronavirus provádí, je Medila v Pardubicích. Drive-in odběrové místo je na Štrossově ulici. Na testy je potřeba se dopředu objednat a přijet autem.

Chrudim: nemocnice

Provozní doba: pondělí, středa a pátek: 8:00-12:00

 • přijímá pouze indikované pacienty
 • nutnost rezervace předem

Odběrové místo v Chrudimi je v provozu tři dny v týdnu. Umístěné je u hlavního vstupu do nemocnice v budově po záchranné službě. Na testy je potřeba se dopředu objednat pomocí webového formuláře.

Litomyšl: nemocnice

Provozníí doba: pondělí-pátek: 7:00-12:00 (pouze pro pacienty indikované lékařem nebo KHS); 12:00-14:00 (pouze pro samoplátce)

 • přijímá indikované pacienty i samoplátce
 • nutnost rezervace předem
 • cena pro samoplátce 2319,- Kč

Litomyšlská nemocnice je jedna ze dvou krajských nemocnic, která má v laboratoři vybavení na vyhodnocování testů na koronavirus. I proto má vlastní odběrové místo. To je teď umístěné v budově C (první vlevo za vrátnicí).

Ústí nad Orlicí: nemocnice

Provozní doba: pondělí, úterý, středa, pátek: 8:00-13:00

 • přijímá pouze indikované pacienty
 • nutnost rezervace předem

Odběrové místo je v Ústí umístěné u vstupu do areálu nemocnice z ulice J. a J. Kovářů. Nepřijímá samoplátce, pouze indikované pacienty. Vedení nemocnic prosí pacienty, aby při cestě na odběr nezajížděli vozidly do areálu Orlickoústecké nemocnice, ale zaparkovali na parkovišti naproti areálu.

Svitavy: výjezdový tým

 • vyjíždí pouze na pokyn krajské hygienické stanice
 • odebírá pouze indikované pacienty

Pro nemohoucí nebo nepohyblivé pacienty existuje i možnost, že odběrový tým přijede přímo k pacientovi domů. Sanita vyjíždí ze Svitav a zajíždí na jakékoliv místo Pardubického kraje. Na místo tým vyjíždí jedině na pokyn hygieniků.

Covid testy: Otázky a odpovědi

Kdy a jak se dozvím výsledek?
Pacient se výsledek dozví v SMS. Ve chvíli, kdy pracovníci v laboratoři zadají výsledek testu do systému, systém automaticky pacientovi odešle textovou zprávu na mobilní telefon. Jak v případě pozitivního, tak i negativního výsledku.
Proč je potřeba registrace?
U krajských nemocnic hlavně proto, že to ušetří čas. Pacient sám při registraci do systému zadá informace, na které se ho už pak zdravotníci nemusejí ptát. Tím se ušetří několik minut administrativy.
U společnosti Medila je to hlavně proto, aby nevznikaly dopravní problémy kolem odběrového místa.
Kdo je indikovaný pacient a kdo samoplátce?
Takzvaný indikovaný pacient je ten, kterého na odběr pošle lékař nebo hygienik. Test platí pojišťovna. Samoplátce je ten, kdo chce jít na odběry sám ze své vůle a test si sám zaplatí.
Jak dlouho trvá odběr?
Samotný odběr trvá jen pár vteřin a pár minut k tomu zabere nezbytná administrativa.
Můžu přijít na odběr i bez objednání?
Do krajských nemocnic teoreticky ano. Pravděpodobně ale budete dlouho na odběr čekat. Administrativa u pacienta bez registrace zabere mnohem více času a zdravotníci ho tak můžou odebrat jen ve chvíli, kdy i oni sami mají více času.
Proč není provozní doba odběrových míst delší?
Protože svoje limity mají i laboratoře na vyhodnocování výsledků. Například krajské nemocnice mohou vyhodnotit až 800 vzorků denně. S vyhodnocováním pomůže i Pardubická univerzita. A například v Pardubicích po ukončení provozní doby pro veřejnost zdravotníci ještě provádějí takzvané hromadné odběry. To znamená velké skupiny lidí (např. školní kolektivy). Prostory je pak navíc potřeba vydezinfikovat a uklidit.

Zahlcení systému

Krajské nemocnice se velmi často potýkají s tím, že se pacienti přihlásí na více odběrových míst najednou. Reálně pak ale jdou jen na jeden odběr. Zbytečně tak blokují volné termíny jiným pacientům a prodlužují čekací doby. Krajské nemocnice proto apelují na pacienty, aby si rezervaci vytvářeli vždy jen jednu na jedno odběrové místo.

Užitečné odkazy:

 • Registrační formulář na vyšetření v některé z krajských nemocnic
 • Registrační formulář pro odběr v laboratoři Medila
 • Informace o testovacích místech v krajských nemocnicích, jejich provozní době, umístění apod.
autoři: zan , pta
Spustit audio

Související