Josef Havel - spisovatel

11. leden 2013

Povídání s významným spisovatelem literatury faktu, který se zabývá především tématem druhé světové války

Josef Havel se narodil 13. října 1937 v Litomyšli. Do obecné školy začal chodit v předposledním válečném roce, měšťanskou školu ukončil v roce 1953. Po závěrečné zkoušce nastoupil jako učeň do n.p. Kovostav, kde pak od roku 1960 pracoval jako technický kontrolor a později jako konstruktér. A to ve skupině, která úspěšně přivedla k realizaci první provozuschopný bezvřetenový dopřádací stroj na světě – BDA 200.

0:00
/
0:00

Souběžně se svou prací se věnoval filmařské činnosti. Vytvořil desítky filmů natočených v „Amatérském filmovém studiu“ Jednotného závodního klubu ROH n. p. PERLA. V době skončení činnosti v roce 1991, bylo v archivu Amatérského filmového studia uloženo celkem 30 vydání filmových kronik, které obsahovaly přes 110 reportáží ze všech oblastí života města Ústí nad Orlicí.

Logo

Po roce 1968 byl propuštěn z práce. Po čase přijal nabídku nastoupit opět jako konstruktér, ale ve Výzkumném ústavu bavlnářském v Ústí nad Orlicí. V přelomovém 90. roce se opět zapojil do veřejné činnosti a stanul ve vrcholovém vedení ústavu. Do důchodu odešel jako personální ředitel v roce 1998. Od té doby se plně věnuje událostem probíhajícím především v letech 1937–45. Společně se svou manželkou napsal celou řadu úspěšných knih z oblasti literatury faktu ( …in memoriam…, Z historie létání v Ústí nad Orlicí, Poupata ožehlá nenávistí, Oběti předcházejí vítězství, Ve službách Jeho Veličenstva, Nikdy se nevzdávat, Rebel v oblacích…).

Spustit audio