Juniorská královna Nikola Rychtaříková roste do krasobruslařské hvězdy. Kam to dotáhne?
Nadějná pardubická sportovkyně posouvá svou kariéru dál a dál. Už má za sebou vystoupení na nedávném mistrovství světa juniorů v Chorvatsku, kam se dostala jako nejlepší Češka. Cenné zkušenosti by se jí mohly hodit při přechodu o kategorii výš.
„Šampionát jsem si náramně užila. Pocity mám samozřejmě skvělé. Chtěla jsem sice z krátkého programu postoupit do volné jízdy, ale předvedla jsem, co umím. Myslím, že to nebyla ostuda,“ hodnotí mistrovství.
Tlak ji nesvazuje
Nervozitu prý Nikola vůbec nepociťovala. „Jela jsem si to jenom jako takovou třešničku na dortu, poslední závod v sezóně. Snažím se nepřipouštět si tlak, abych byla v klidu. Přemýšlím jenom nad tím, co umím a co mám natrénováno.“
Úroveň šampionátu ji nezaskočila. „Věděla jsem, do čeho jdu. Byl ale zážitek sledovat holky při tréninku a v samotné soutěži. Závodnice mimo Evropu mají úplně jiný styl bruslení. Rozhodně bylo na co koukat. Myslela jsem si, že bude víc diváků. Ale rozhodně byli slyšet, jak fandí a snaží se dohnat velké publikum. Měla jsem tam kompletní podporu, přijeli rodiče i dědeček. Pecka, cítila jsem přítomnost blízké rodiny.“
Navázat na Elišku
S aktuální českou jedničkou Eliškou Březinovou se Nikola Rychtaříková zná. „Jezdíme spolu na soustředění. Rozhodně bych taky chtěla zažít šampionát dospělých jako ona. Na mistrovství s námi byl i Tomáš Verner. Taky nás podporoval.“
Další program popisuje kondiční trenér Ivan Svědík: „Musíme ji po sezóně dát do kupy. Začíná jí mimosoutěžní příprava, takový nepříjemný dril taky na suchu. Pak tady bude otázka aktuální formy, štěstí, jestli se podívá na šampionát dospělých. Při přechodu mezi dospělé může hrozit přehnaný respekt k legendám, někoho můžou srazit horší výsledky než v mládežnických kategoriích. Projeví se osobnost, psychologické schopnosti. V tomto případě vůbec nemám obavy.“
Má našlápnuto
Proč se vlastně Svědík rozhodl podporovat náctiletou krasobruslařku, když se jinak stará spíš o matadory? „Nejdřív to asi byla intuice. Pak jsem rozpoznal její silnou osobnost. Je velmi angažovaná, sportovně chytrá, miluje svůj sport. To jsou základní atributy, aby člověk mohl něčeho dosáhnout. V Evropě a ve světě je konkurence úplně šílená, ale myslím si, že má obrovský potenciál.“
Společně se specializují hlavně na vědecký trénink, rozpracovávají biomechaniku krasobruslení. „Snažíme se v ní vytvořit vlastnosti, které pak trenérky na ledě zužitkovávají. Jde o odrazovou sílu, rychlost rotace, švih, flexibilitu. Zatím nemáme žádnou exaktní metodiku pro krasobruslení. Vyvíjíme nový způsob tréninku. Daří se, protože máme takový materiál jako je Nikča.“
Ta teď studuje sportovní gymnázium v Pardubicích. „Kvůli tréninkům a přípravě na mistrovství světa jsem tam moc nebyla. Budu se snažit všechno dohnat a mít lepší známky. Jedu podle částečně individuálního plánu. Pořád platí, že bych chtěla být profesionální krasobruslařkou.“
Související
-
Mladá krasobruslařka si zvyká na zájem. Na tréninku má často...
K velké kariéře našlápla v patnácti letech Nikola Rychtaříková z Pardubic. V kategorii žaček při nedávném mistrovství republiky suverénně porazila konkurenci. Kraso...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.