Mefisto jako umělá inteligence. Moderní Markétka ožije ve faustovské improvizační koláži

Hlavní postavu Markétky ztvární fenomenální tanečnice Barbora Ptáčková. Bude se v několika baletních rovinách prolínat mezi Faustem a Mefistem
Pardubice hostí kulturní událost přesahující běžné divadelní škatulky. Na Den matek se uskuteční slavnostní premiéra hudebního, básnického a baletního díla. Autor projektu Pavel Dufek ho připravil jako poctu ženství a osobitou parafrázi legendárního vyprávění.
„Navazujeme na loňské povedené představení, což byla koláž Atala. Druhá květnová neděle bude znovu jakousi ženskou slavností. Uvažoval jsem o Atale 2. Ale ukázalo se, že bližší mi bude faustovské téma. Ponořil jsem se tedy do tohoto příběhu. Téma bylo v minulosti zpracovávané mockrát. Pojal jsem ho trochu jinak a právě kvůli oslavě ženství jsem tomu dal název Markétka. Aktéři se sjedou z celé republiky, dorazí taky místní umělci. Všechny účastníky čeká neopakovatelná chvíle, protože půjde o improvizaci.“
Vědec, algoritmus, něha
A koho uvidíme? „Hlavní postavu Markétky ztvární fenomenální tanečnice Barbora Ptáčková. Bude se v několika baletních rovinách prolínat mezi Faustem a Mefistem. Jako Faust vystoupí legendární pardubický herec Josef Vrána, známý i z pražských scén, televize, filmu. Mefista hraje Lukáš Mucha z Divadla Exil.“
Podle Dufka se Faust představí jako zvědavý, chtivý, pyšný, ale i stárnoucí vědec. „Sám je nešťastný a uvidíme, jestli mu Mefisto prodá svoji hypotéku a on prodá svoji duši. Právě Mefisto trochu představuje umělou inteligenci, která je naplněná informacemi. Zeptáte se a odpoví vám. Třeba blbě, ale odpoví. Dokáže zprostředkovat cokoliv. Ale je bez citu, bez emocí. Schválně, kdo v tomto duelu získá Markétku.“
Premiéra a derniéra současně bude v Husově sboru v Pardubicích 11. května od 18 hodin.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka