Jupiter v polštářích

18. listopad 2019

Zabezpečení vzácných uměleckých děl se stále zdokonaluje. Na přelomu 50. a 60. let minulého století na mnoha místech chybělo, a tak byla vzácná díla pro lupiče celkem snadnou kořistí.

Z pobočky Národní galerie v Kroměříži například v této době zmizelo několik obrazů, z Univerzitní knihovny v Kroměříži si zloději odnesli unikátní staré tisky. Mezi odcizenými obrazy bylo i plátno, jehož autorství se připisuje Albrechtu Dürerovi.

Organizovaný gang zlodějů řádil i na zámku v Jaroměřicích nebo v Praze. Z Čínského salonku Národní galerie na Hradčanech se ztratila soška Jupitera – zloděj ji ukryl pod kabátem poté, co ji při prohlídce salonku jednoduše odšrouboval z podstavce.

Případ krádeží uměleckých předmětů řeší v další sérii Kriminálních případů Čech, Moravy a Slezska zkušený vyšetřovatel se svým mladým kolegou, který se má ještě co učit, avšak jeho intuice se ukazuje být až neplánovaně klíčová.

Příběh pro Český rozhlas napsala Klára Fleyberková, režisér Jaroslav Kodeš do hlavních rolí obsadil Igora Bareše a Lukáše Příkazkého.

autor: Pavel Kozler
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.