Kalyna v Pardubicích dál pomáhá Ukrajincům. Chce, aby byli samostatní a rozuměli si s Čechy

12. září 2024

Přes dva a půl roku trvá válka na Ukrajině. Jednou z reakcí na ni byl i vznik komunitního uprchlického centra. Jeho význam se postupně mění.

„Počátky byly hodně hektické, protože nikdo nevěděl, jak dlouho tenhle konflikt potrvá, jak dlouhá bude potřeba starat se o situaci, aby se přicházející lidi mohli adaptovat, aby byli pro tuhle zemi spíš přínosem než přítěží. Uvědomili jsme si, že s těmi lidmi bude potřeba pracovat systematicky, dlouhodoběji a ne jenom pár měsíců,“ říká ředitelka Kalyny Petra Srdínková.

Ideál? Aby nebyla potřeba

Na začátku centrum nejvíc řešilo rychlou materiální pomoc. Radilo s orientací v českém prostředí. „Ti, co tady zůstali a neodešli zpátky, pochopili nutnost se do něj zapracovat, protože potřebují platit nájmy a podobně. Dnes se jim snažíme pomoci, aby si mohli najít práci, aby jejich děti mohly chodit do škol a fungovaly v kolektivech. Směrujeme je, aby byli samostatní a naši pomoc vůbec nepotřebovali. Každý týden k nám chodí anebo se připojuje on-line třeba 150 lidí. Míváme pravidelné i jednorázové aktivity.“

Ředitelka Kalyny Petra Srdínková

Kalyna provozuje taky komunitní kavárnu. „Je to podle mě skvělý prvek, jak přiblížit lidi k sobě, aby spolu mohli žít. Nabízíme ji Čechům, Ukrajincům, komukoliv, kdo chce přijít na dobrou kávu a je tolerantní, nemá předsudky. Nelámeme hodně radikální názory, ale přicházejí taky lidé, kteří jsou na pomezí, mají nějakou negativní zkušenost, přesto se chtějí něco dozvědět, jsou otevření tomu, co tady teď máme. S negativními reakcemi na naši činnost se nesetkáváme, i když se veřejné mínění postupně zhoršuje.“

Kde přesně centrum sídlí? A jak bude vypadat velké sousedské setkání? Poslechněte si celý rozhovor.

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související