Kalyna v Pardubicích dál pomáhá Ukrajincům. Chce, aby byli samostatní a rozuměli si s Čechy
Přes dva a půl roku trvá válka na Ukrajině. Jednou z reakcí na ni byl i vznik komunitního uprchlického centra. Jeho význam se postupně mění.
„Počátky byly hodně hektické, protože nikdo nevěděl, jak dlouho tenhle konflikt potrvá, jak dlouhá bude potřeba starat se o situaci, aby se přicházející lidi mohli adaptovat, aby byli pro tuhle zemi spíš přínosem než přítěží. Uvědomili jsme si, že s těmi lidmi bude potřeba pracovat systematicky, dlouhodoběji a ne jenom pár měsíců,“ říká ředitelka Kalyny Petra Srdínková.
Ideál? Aby nebyla potřeba
Na začátku centrum nejvíc řešilo rychlou materiální pomoc. Radilo s orientací v českém prostředí. „Ti, co tady zůstali a neodešli zpátky, pochopili nutnost se do něj zapracovat, protože potřebují platit nájmy a podobně. Dnes se jim snažíme pomoci, aby si mohli najít práci, aby jejich děti mohly chodit do škol a fungovaly v kolektivech. Směrujeme je, aby byli samostatní a naši pomoc vůbec nepotřebovali. Každý týden k nám chodí anebo se připojuje on-line třeba 150 lidí. Míváme pravidelné i jednorázové aktivity.“
Kalyna provozuje taky komunitní kavárnu. „Je to podle mě skvělý prvek, jak přiblížit lidi k sobě, aby spolu mohli žít. Nabízíme ji Čechům, Ukrajincům, komukoliv, kdo chce přijít na dobrou kávu a je tolerantní, nemá předsudky. Nelámeme hodně radikální názory, ale přicházejí taky lidé, kteří jsou na pomezí, mají nějakou negativní zkušenost, přesto se chtějí něco dozvědět, jsou otevření tomu, co tady teď máme. S negativními reakcemi na naši činnost se nesetkáváme, i když se veřejné mínění postupně zhoršuje.“
Kde přesně centrum sídlí? A jak bude vypadat velké sousedské setkání? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
Na Ukrajině posadila babička samotné děti do autobusu. Teď žijí s rodinou z Pardubic
Anna a Artem jsou dva ukrajinští sirotci, kteří před rokem skončili na ubytovně v Červeném Kostelci, když prchali před válkou. V Charkově žili s babičkou, rodiče nemají.
-
Ukrajinské děti v pardubickém divadle pilují historii. Vědomosti přetaví do hry
Paměť národa pořádá v pardubické Machoňově pasáži dramatický kroužek pro ukrajinské děti. Ty následně představí příběhy nejen z českých, ale také ukrajinských dějin.
-
V Pardubicích začalo v nových prostorách fungovat centrum pro uprchlíky
V Pardubicích začalo v nových prostorách fungovat centrum Kalyna, které pomáhá ukrajinským uprchlíkům. Opravy trvaly 4 měsíce, vyšly na 550 000 korun. Prostory patří městu.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.