Keltové byli schopnější, než jsme my
Nasavrky, to je místo, kde vyrůstá keltský skanzen. Už příští rok by mělo být vše hotovo a přivítá první návštěvníky. Jednou z těch, které keltskou vesnici budují, je Anna Frantalová.
Keltskou kulturou je fascinovaná. „Když se člověk podívá na to, co všechno Keltové dokázali, zjistíme, že byli v lecčem schopnější“.
V čem? Co uměli lépe?
Když se podíváme na některé výrobky z bronzu, odpověď je jasná. Pro současné řemeslníky je jejich zpracování velmi obtížné, a to mají k dispozici moderní přístroje.
Z čeho autoři vznikající keltské vesnice při jejím budování vycházejí? Z archeologických pramenů a ze spolupráce s archeology. Dokonce i s těmi z Archeologického ústavu Akademie věd. K dispozici mají předlohy velkých staveb, půdorysy a další nálezy. Nejde tedy o fikci.
Jak bude celá keltská vesnice vypadat po svém dokončení? Bude živou keltskou vesnicí. Místo bude žít. Budou tam tedy nejen keltské domy, ale objeví se tam i keltští řemeslníci. Bude se péct chleba, nebudou chybět hospodářská zvířata. Takže keltská kultura v praxi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.