Kilt je pohodlnější než kalhoty. Vědí to nejen Skoti, ale i někteří Češi

29. prosinec 2023

Víte, že v České republice je největší počet fandů skotské kultury, včetně nositelů kiltů? Pořádají se u nás dokonce největší skotské sportovní hry v Evropě mimo Skotska.

Petr Kopáč je například členem klubu V kiltu po Čechách. Do studia přišel samozřejmě v kiltu a na ukázku přinesl i další nezbytné doplňky tohoto tradičního skotského oděvu. O historii kiltu nám řekl více v Radioporadně.

Kilt vznikl z dlouhého pruhu vlněné látky

„V 18. století vznikl ve Skotsku velký kilt. Byl to osm, devět metrů dlouhý pruh látky. Drsní skotští horalé si na něj lehli a přepásali páskem. Pruh byl tak dlouhý, že jim ještě zbyl dlouhý pléd, který se různě připínal přes rameno nebo přes hlavu, když pršelo. Pak se to zjednodušilo a zůstal tradiční skotský kilt,“ popisuje Kopáč.

Ke skotskému kiltu patří i řada doplňků

Látka, ze které se vyrábějí kilty je vlněná a hřejivá. Říká se jí také tartan, což je přesněji vzor tkanin s přesně stanoveným uspořádáním pruhů ve svých barvách a proporcích. Tartan se liší barevností i vzory. Záleží na tom, ke kterému rodu kilt patří. Podle Petra Kopáče existuje 150 základních tartanů.

V pravém skotském kiltu podle Petra Kopáče rozhodně není zima. Kolena zůstanou sice holá, ale jinak jsou nohy opatřeny teplými ponožkami z hřejivého přírodního materiálu.

Bodlák je národní květinou Skotska

Když se řekne Skotsko, každému se vybaví obrázky kamenitých kopců porostlých vřesem. Národní květinou je ale obyčejný pcháč oset. Váže se k tomu historická pověst.

Muž oblečený ve skotském kiltu a teplých podkolenkách

„Když Skotsko napadl ve 12. století norský král, tak chtěl v noci Skoty překvapit a zneškodnit. Norští nájezdníci šli bosi, aby Skoty neprobudili. Ale jeden norský voják stoupl na bodlák, zařval bolestí, v tom se Skoti probudili a Nory přemohli. Proto se bodláku dostalo národního ocenění,“ usmívá se florista a propagátor skotské kultury v Čechách Petr Kopáč.

Jak správně nosit kilt, aby muž nevypadal jako v sukni po babičce?  A co se nosí pod kiltem? Poslechněte si v záznamu předsilvestrovského pořadu.

Spustit audio

Související