Koalice bez ANO? I ta je nakonec v Pardubicích ve hře

Pohled přes věže radnice na Kunětickou horu
Pohled přes věže radnice na Kunětickou horu

V Pardubicích začalo jednání o vzniku takzvané Duhové koalice. Byla by bez vítězného hnutí ANO. Rozhovory vedou Pardubáci společně a Piráti. Oslovují i další strany.

Situace je tedy taková, že se v Pardubicích tvoří zároveň dvě koalice. Ani v jedné ale zatím politici nenašli úplnou programovou shodu.

Do povolebního vyjednávání v Pardubicích totiž vstoupili Piráti. Zatímco vítězné hnutí ANO začalo jednat s možnými koaličními partnery hned v sobotu po volbách a má za sebou první kolo u kulatého stolu s ODS, Koalicí pro Pardubice, Sdružením pro Pardubice a ČSSD, lídr Pirátské strany Ondřej Karas vyčkával.

Cesta ke koalici nebude jednoduchá

Mezitím vznikla i druhá možná, takzvaná Duhová koalice, kdy sdružení Pardubáci společně oslovilo Pirátskou stranu a ODS, které také nabídlo pozici primátora.

ANO se s ostatními subjekty zatím nedohodlo. Jednání měla pokračovat dnes v noci. Nakonec ale nebudou. ANO je odložilo s tím, že potřebuje probrat personální požadavky občanských demokratů v klubu svých zastupitelů. ANO dnes také jednalo s Piráty a shoda prý byla ve všech jejich 18 prioritách.

V tuto chvíli je jasné, že cesta k vládnoucí koalici snadná nebude. V prvním případě je problém v tom, že hnutí ANO a ODS zatím nenašli programovou shodu například v otázce koupi spalovny nebezpečných odpadů nebo u tématu územního plánu. Spory jsou i v personálním obsazení.

Iniciátor takzvané Duhové koalice František Brendl ze Sdružení Pardubáci sice počítá s účastí Pirátské strany, lídr Pirátů Ondřej Karas ale připustil, že zároveň jedná i s hnutím ANO.

Další kolo vyjednávání o Duhové koalici bude ve čtvrtek večer.

Spustit audio

Související