Kočovat po vesnicích a bavit děti. Sen hereček divadla Týbrďo se stal skutečností

14. leden 2021

Pamatujete si, kdy jste byli poprvé v divadle jako děti? Pokud herci stáli za to, určitě se vám jejich představení vrylo v paměti. A právě to je cílem nového pardubického rodinného divadla pro děti, které se jmenuje Týbrďo. Jana Tichá a Lucie Hašková ho založily před dvěma lety, ale kvůli koronavirové infekci si jich malí diváci příliš neužili. Herečky ale pevně věří, že letos se to změní.

A tak nakupují loutky, speciální kulisy a pilně vymýšlejí a zkouší nové pohádky. Jako provizorní zkušebna jim teď slouží rodinný dům v Sezemicích, kde Jana Tichá bydlí.

Předělaná historická mlátička poslouží herečkám dětského divadla Týbrďo jako jeviště

Z horního pokoje si herečky vytvořily zkušebnu pro pohádku nazvanou Hermína a začarovaný stromek, která je určená pro nejmenší děti. Loutku Hermínu v životní velikosti pro Týbrďo divadlo vyrobila výtvarnice Jana Baboráková z Přestavlk.

„Tuhle pohádku hrajeme tak, že si Hermínu přiložím na svoje tělo a najednou jsme jedno tělo,“ vysvětluje princip pohádky Jana Tichá, která už se těší spolu se svou kamarádkou Lucií Haškovou, mimochodem nápovědkou ve Východočeském divadle Pardubice, na novou sezónu.

Pohádka perníková, šípková a červená

Herečky doufají, že v létě budou jezdit se svým kočovným divadlem po vesnicích. Už na to mají velké auto i zbrusu nové jeviště, které si nechaly přestavět z historické mlátičky na obilí. Právě v těchto dnech zkoušejí novou pohádku, která se jmenuje Pohádka perníková, šípková a červená. Kvůli této pohádce se Jana Tichá učí hrát na ukulele. V představení hostuje sympatický mladý herec a kouzelník David Kopecký.

„Z mlátičky zbyly sice už jen ozubené kolo a klika, ale i tak je to krásný historický kousek,“ pochvalují si herečky, pro které jsou představení pro děti stále důležitější. Jana Tichá je sice zdravotní sestra, ale omezila svou práci na půl úvazku, aby se mohla více věnovat profesionálnímu dětskému divadlu.

Týbrďo divadlo na internetu

Týbrďo divadlo teď baví děti alespoň přes internet. Na jejich Youtube kanálu najdete jejich autorskou pohádku Hermína a začarovaný stromek a celou sérii audionahrávek Já, Baryk od Františka Nepila. Poslechněte si výkony hereček jediného dětského divadla v Pardubicích v podání Jany Tiché a Lucie Haškové a jejich spolupracovníků.

Spustit audio

Související