Kunětická hora obléká nový kabát a zve návštěvníky
Už 9. června se po zimní přestávce otevře veřejnosti hrad Kunětická hora. Za jeho zdmi panoval celou zimu i během koronavirové krize čilý ruch. „My jsme chtěli otevřít sezonu už s novým návštěvním centrem, tam se práce trochu zpozdily,“ vysvětluje opožděný začátek sezóny kastelán Miloš Jiroušek.
„Už celý loňský rok probíhaly opravy západního křídla hradu. Rozhodli jsme se, že to zkusíme udělat za provozu, že z toho uděláme zajímavost. Lidé budou chodit na prohlídky paláce a při tom budou moci sledovat, jak probíhá oprava druhé části hradu,“ říká Miloš Jiroušek.
Jurkovičův rukopis
Na návštěvníky čeká za šestou branou spousta novinek: „Především to bude objekt dřevostavby s patrovou verandou. Je to věc, která vychází z projektu Dušana Jurkoviče. Když si představíte jeho dřevěné, barevné a vyřezávané věci, tak tohle se projeví na nádvoří hradu.“ Další práce se týkají navazující šesté brány a celého západního traktu, kde se bude pokračovat přes léto. Přes zimu se bude pracovat na interiérech a expozicích. A v dubnu 2021 by měla být celá rekonstrukce představena veřejnosti.
Zajímavostí bude propojení historické a moderní architektury. Dušan Jurkovič razil filozofii, že investice do starých věcí a do památek jsou oprávněné pouze tehdy, pokud mají novodobé a plnohodnotné využití, tedy i se standardy dané doby. „My z této filozofie vycházíme. Takže do starého, zachovalého prostoru a hmoty středověkého hradu vkládáme z části novodobé konstrukce,“ popisuje Miloš Jiroušek. Příkladem je například západní křídlo, kde se z původní stavby zachovalo pouze obvodové zdivo. Do něj se vložila ocelovo-betonová konstrukce. Ta se ale ani nedotýká historických konstrukcí a je plnohodnotně využitelná pro dnešní dobu.
Nekončící práce
Na podzim začne na Kunětické hoře další část oprav, která už se bude týkat hradního paláce, tedy dnešní hlavní prohlídkové trasy. Tam dojde k několika zásadním změnám. „Tou nejpatrnější bude dřevěná konstrukce vložená do severního křídla, kde dnes bydlí drak. To je křídlo, které je zničené od třicetileté války. Nikdy nebylo přístupné, pouze se do něj dalo nahlédnout. Konstrukce vytvoří podlaží na úrovni prvního patra. Lidé si prostor prohlédnou, jsou tam zbytky obrovského krbu, protože tam byl královský sál. Prostor bude moci sloužit i pro koncerty a divadla,“ říká Miloš Jiroušek. V plánu je také odkrytí původních omítek nebo úpravy v expozicích. Tyto práce by měly být hotové v roce 2023.
Restaurace se na Kuňku nevrátí
Splnit hygienické požadavky dnešní doby je v prostorách hradu podle Jirouška téměř nemožné. I tak se ale návštěvníci nepřijdou zkrátka.
„V západním křídle vzniknou mimořádné prostory pro prohlídku, neboť v tom západním křídle je nad věží podkroví s vyhlídkovým ochozem. Na to navazuje ochoz nad západní část, nad lom a parkoviště, který je skutečně unikátní a ten bude přístupný pro veřejnost po opravdu dlouhé době,“ slibuje Miloš Jiroušek.
„Chtěli bychom se vrátit k opevnění, kterým je Kunětická hora opravdu významná nejenom mezi českými hrady. Navíc ta práce, když na jednom konci končí, tak na druhém zase může začít,“ říká Jiroušek a slibuje, že s výjimkou festivalu České hrady proběhnou přes pokračující opravy i všechny akce jako Karel na hradě, Hradozámecká noc, koncerty a další
Související
-
Na Kunětické hoře obnoví amfiteátr a zpřístupní severní křídlo
Národní památkový ústav (NPÚ) chystá další etapu oprav hradu Kunětická hora. Projekt nazvaný Divadlo na hradě a v podhradí je zaměřený na obnovu hradního paláce.
-
Vodárna, zámeček, podzemí. Stopy Pernštejnů pod Kunětickou horou?
Obcemi Ráby, Srch, Kunětice či Dříteč lidé většinou jen projíždí po cestě na hrad Kunětická hora. Je to škoda, také tam je totiž spousta důvodů k zastavení.
-
Na Kunětické hoře bude občerstvení se střihem prvorepublikové restaurace
Hrad na Kunětické hoře u Pardubic bude připomínat prvorepublikovou éru. Na hradě totiž vzniká vestavba, která bude přesnou kopií původní dřevěné stavby.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.