Kůže je jako zrcadlo. Stres může vyvolat ekzém, alkohol lupénku

30. srpen 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Rameno, kůže, pokožka, záda, žena

Skoro každá kožní choroba snižuje kvalitu našeho života. Obzvlášť v letních měsících, kdy se lidé stydí nosit krátké kalhoty, sukně a trička s krátkými rukávy. Často se potýkají s nepříjemným svěděním pokožky, kterou musí neustále mazat různými mastičkami a někteří se v tekutém pudru doslova koupou. 

„Léčba onemocnění kůže doznala v dermatologii značných změn. Na trhu jsou nové léky, které zlepšují stav lupénky. Poruchy kůže už dnes dokážeme výrazně ovlivnit i díky molekulárním metodám. Atopický ekzém, kopřivka i lupénka souvisejí s poruchou imunitního systému a právě molekulární léčba je velice účinná,“ říká doktor Stuchlík.

Centrum biologické terapie

Situace se o to víc zlepšila, když se v pardubické krajské nemocnici podařilo na začátku letošního roku otevřít centrum, díky kterému mají lékaři možnost léčit nejnovějšími preparáty. „Jde o vysoce specializovanou, náročnou péči a je dobře, že se konečně dostalo i na Pardubický kraj, v kterém žádné takové středisko doposud nebylo,“ pochvaluje si primář kožního oddělení David Stuchlík.

Potraviny, které neprospívají kůži

Jen v Česku trápí lupénka skoro tři čtvrtě milionu lidí. Za jejím vznikem stojí mnoho různých faktorů. Od genetické predispozice až po životní styl, infekce, stres a psychické potíže. Kůže lupenkářů se tvoří rychleji než u zdravých lidí. V postižených oblastech se kožní buňky vytvoří za 3 až 6 dní.

Čtěte také

Kromě lokální léčby pomocí krémů pomáhá i úprava stravy. Kůži neprospívá bílá mouka, uzeniny, těžká a mastná jídla, červené maso, konzervanty, polotovary ani chemicky upravená jídla. To všechno narušuje kožní bariéru a pokožka pak není schopna zabránit průniku škodlivin a alergenů z vnějšího prostředí. Uniká z ní voda i minerály, stává se velmi citlivou.

Spolupráce psychodermatologa je někdy nezbytná

Jestliže i vaše onemocnění souvisí s psychickým rozpoložením, pravděpodobně jen mastička na vyléčení stačit nebude. Jak ukazují klinické studie i praxe, už řadu let vznikají psychodermatologická pracoviště, která sdružují na jednom místě dermatology, psychology i psychiatry. Bohužel tempem, které není dostatečné. „Psychologů je obecně málo, a že by naše centrum bylo na ně přímo napojeno, říct nemůžu. Nicméně díky biologické léčbě se stav pacientů viditelně zlepšuje a s tím i jejich psychika,“ vysvětluje lékař David Stuchlík.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...