Láska z Machoňovy pasáže? Pardubice se na několik dní ponoří do filmu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Koně na Pernštýnském náměstí v Pardubicích  jako pozvánka na Velkou pardubickou

Čas mezi Zlatou přilbou a Velkou pardubickou vyplňují Podzimní městské slavnosti. Po loňské oslavě kulatin republiky se letos ponesou ve filmovém duchu.

„Československý optický průmysl slaví 100 let a 35milimetrový filmový pás dokonce 140 let od svého vzniku. Pardubice se navíc často dostávají do hledáčku filmařů. Proto se film celé tři dny prolíná programem městských slavností,“ říká organizátor Radek Mašík.

Arabela, Dívka na koštěti, Účastníci zájezdu

Taky tyto snímky mají k Pardubicím bezprostřední vztah. Diváci si je můžou připomenout během projekcí na Pernštýnském náměstí. V sobotu 12. října bude z Příhrádku filmový plac. „Nebude chybět originální kamera, kostýmy, režisér, scenárista, klapka. Návštěvníci si u kašny vyzkouší role Romea a Julie. Taky dorazí režisér Jiří Vejdělek. Bude mít debatu na pódiu, pak se přemístí právě na Příhrádek a večer promítáme jeho film Účastníci zájezdu.“

Klub vojenské historie Pardubice zase ukáže, jak mohlo vypadat natáčení filmu za první republiky. „Půjde o nedokončený snímek Láska z pasáže z roku 1938. Historický program zahájíme ve 13 hodin. Tradičně se chystá Oldtimer Corso. Už průjezd budeme natáčet. Pak pokračujeme přes Machoňovu pasáž, Zelenou bránu a nakonec přijdeme novodobým filmařům ukázat, jak se to pořádně dělalo,“ usmívá se Milan Vinš.

Zároveň prosí kolemjdoucí, aby respektovali pokyny štábu, dozorujícího četnictva a policie. Lidé si během natáčení můžou vyžádat podpis od filmových hvězd. Počítejte taky s lehkou nadsázkou.

Den smutku program nezměnil

Slavnosti odstartuje ve čtvrtek 10. října spanilá jízda kočárů. Ta vyrazí v 16 hodin ze závodiště. Na Pernštýnském náměstí ji přivítá primátor města. V kočárech budou sedět historické osobnosti.

Radek Mašík a Milan Vinš

Chybět nebudou tradiční doprovodné akce jako Běh naděje, Dny medu nebo tržiště a Pernštejnská hospoda. „Chystáme zabijačku i zvěřinové hody. Těšit se můžete na řadu tanečních vystoupení. Mezi hudebními hosty přivítáme Annu Slováčkovou a kapelu Děda Mládek Illegal Band. Lampionový průvod půjde k Wonkovu mostu a na břehu Labe ho zakončí ohňostroj,“ doplňuje Radek Mašík.

Organizátoři program plánovali dlouho dopředu. Po dohodě s městem ho zachovali i v sobotu, tedy v den státního smutku, který souvisí s úmrtím zpěváka Karla Gotta. „Chceme lidi bavit stejně jako chtěl i Karel Gott. Během dne pustíme jeho písničky a památku uctíme minutou ticha.“

Spustit audio
autor: Jakub Malý

Odebírat podcast

Související