Lávce v Přelouči vezmou pilíře. Po dobu opravy ji ponese speciální konstrukce

8. září 2023 09:30

Lávka pro pěší přes Labe v Přelouči směrem na Slavíkovy ostrovy je aktuálně zavřená. Místo výletníků se teď po ní pohybují dělníci. Připravují 70 m dlouhé přemostění na demolici všech jeho tří nosných pilířů. Opakované kontroly odhalily, že ve starých betonových oporách jsou trhliny a je potřeba postavit úplně nové  tak, aby lávka v budoucnu nespadla. Místní se tak na ni nedostanou celý podzim.

Na lávce v současné době pracují dělníci, mají odhalené základy mostních pilířů, které nejsou v dobrém stavu. „Tu degradaci betonu vidíte i laickým pohledem. Na prvním pilíři je to dost vidět, tam se ještě nesáhlo těžkým nářadím. Včera jsem beton oťukával a na některých místech to jde i prstama,“ říká stavební dozor města Štěpán Bartoš.

Podle Bartoše stávající ocelová konstrukce mostu zůstane i do budoucna původní. „Je potřeba opravit spodní stavbu. To znamená, že budou kompletně vybourány pilíře a opěry.“ Mostovka ale na místě zůstane, a to díky speciální příhradové konstrukci, na kterou se lávky zavěsí. Přípravné práce na demolici stávajících opor zatím postupují podle plánu.

Nad lávkou dělníci složili ocelovou konstrukci, která po zbourání pilířů lávku shora ponese

„Se stavem vody jsme na tom dobře, dělá se dobře, ale jakmile dojde k zvýšení hladiny, tak práce půjdou pomaleji. Teď chce zhotovitel co nejvíc využít období, které nám srážkově přeje,“ dodává Bartoš.

Oblíbená zkratka

Lávka měla být mimo provoz až do prosince, místostarosta Přelouče Ivan Moravec (STAN) nezastírá, že je omezení velkou komplikací pro místní. „Je to spojnice směr Semín přes Slavíkovy ostrovy a lávka byla velmi využívaná, takže občané budou rádi, až s opravou skončíme.“ Oblíbená zkratka tak chybí nejen pejskařům, ale i lidem z okolních obcí.

Přelouč utratí za obnovu lávky asi 13 milionů korun. Přestože odborný posudek doporučil městu přemostění zbourat a postavit úplně nové, radnice zvolila variantu levnější. Mimo jiné i proto, že zatím není jasné, jestli zamýšlený přeloučský plavební kanál povede místem, kde lávka stojí.

autor: Ondřej Wolf
Spustit audio

Související