Legionářům vděčíme za republiku. Měli i své mouchy?

7. listopad 2018

Letos si připomínáme sto let od vzniku Československa. Podle některých historiků by k němu nedošlo nebýt československých legionářů v Rusku, Itálii a Francii. Jejich odkaz připomíná Československá obec legionářská.

„Oni se stali takovou vojenskou podporou Tomáše Garrigua Masaryka a jeho zahraničních spolupracovníků. Rakousko-Uhersko se ale jako státní celek začalo rozpadat dřív. Možná by Československo vzniklo stejně, i když o jeho hranicích se můžeme bavit hlavně díky legionářům a taky příslušníkům domácího vojska,“ myslí si člen obce Petr Čížek.

Pojízdné muzeum ještě nezakotvilo

Po českých kolejích popojíždí už několik let takzvaný Legiovlak. Souprava připomíná, jak žili legionáři na Transsibiřské magistrále. Letos už třeba byl v Holicích, České Třebové, Svitavách. Aktuálně stojí v Praze.

Jeli tisíce kilometrů po stopách legionářů. Ruským vlakem, kde je všechno společné

Pohled do vagónu třetí třídy Transsibiřské magistrály

O Rusku se hodně mluví. Navíc tam mají legendární Transsibiřskou magistrálu. A legionáři v zemi nechali své stopy. Právě to byly hlavní motivace pro Jiřího Junka, aby se tam vydal. V civilu ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě.

„Legiovlak bychom chtěli provozovat minimálně do roku 2020. Příští rok se vydáme i na jih Slovenska. Největší zájem je o vagón plukovní prodejny, kde kromě upomínkových předmětů máme databázi československých legionářů.“

Legiovlak patří do projektu Legie 100. Ten zahrnuje spoustu dalších akcí jako populární rekonstrukce bitev, ale taky přednáškovou a publikační činnost. „Budeme rekonstruovat příjezd Tomáše Garrigua Masaryka ve dnech 21. a 22. prosince. Přiveze ho osobní vlak. Projedeme jeho historickou trasu z jihočeského Horního Dvořiště do Prahy. Pro návštěvníky a diváky bude připravený doprovodný vlak.“

Válka masíruje

Jak říká Petr Čížek, armádu Mirků Dušínů bychom jenom těžko hledali. „I v případě legionářů v Rusku docela často docházelo k pranýřování zajatých bolševiků, kteří se na druhé straně dopouštěli mučení našich legionářů. Ale objevovaly se i krádeže, znásilnění, rvačky a podobně. Válka na ně svou surovostí dopadala, tvarovala jejich psychiku.“

Československé legie se ale pro Čížka obecně staly obrovským symbolem nezištnosti. „Řada legionářů vstupovala do vojska ještě v době, kdy neměli žádné záruky, že jejich boj bude vítězný a že se budou moci vrátit jako hrdinové do vlasti.“

autor: MAL
Spustit audio

Související