Lékaři testují léčbu zeleného zákalu válečkem do oka

8. listopad 2018

Když vás oko tlačí nebo často slzí, můžou to být příznaky zeleného zákalu. Pokud chodíte k očnímu lékaři na pravidelné prohlídky, je pravděpodobné, že onemocnění se na přístrojích odhalí včas. Léčba se podle Vladimíra Kordy řeší kapkami, nebo operací.

V případě odhalení zeleného zákalu ve včasném stádiu, stačí užívání kapek. Jedna kapka před spaním nebo ráno, vás může ochránit před touto nemocí až do konce života. Většina léků je právě ve formě očních kapek. Velmi důležitá je správná technika kapání, která zajistí, aby se do oka dostalo maximální množství účinné látky. Oční kapky kapeme do spojivkového vaku po odtažení dolního víčka.

Váleček v oku by mohl nahradit kapky

Pro pacienty je užívání kapek každodenní zodpovědnost a zátěž. Experti v medicíně se proto začali zajímat o jinou možnost léčby a vyzvali několik klinik v republice, aby se zaměřily na studie léčby zeleného zákalu (glaukomu).

„Zapojili jsme pár pacientů i z Pardubického kraje. Metoda spočívá v tom, že lékaři aplikují vpichem do oka malý váleček o délce cca 1,5 mm a v průměru 0,2 mm. Z něj se postupně uvolňuje látka, která má stejné vlastnosti jako oční kapky.  Pacient se nemusí o nic starat a na kontroly chodí každý půlrok,“ popisuje novou testovací metodu doktor Vladimír Korda. Po jak dlouhé době je třeba váleček vyměnit zatím lékaři nevědí, vše ukážou testy.

autor: Věra Říhová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.