Leona Machálková: Byla jsem folkařkou tělem i duší

14. září 2021

Zpěvačku Leonu Machálkovou proslavily muzikálové role a později se vydala i na sólovou dráhu. Její pěvecké začátky však byly ve znamení folku. V současné době se připravuje na novou roli v muzikálu Lakomec. U Xavera zavzpomínala také na Bořka Šípka, otce jejího syna Artura.

Leona Machálková začala s folkovou kapelou zpívat už v roce 1985 při studiích na Filozofické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci: „Byla jsem folkařkou tělem i duší. Zažila jsem mladého Jarka Nohavicu, Vladimíra Mertu a další folkové hvězdy, které mě pro hudbu nadchly. V těch písničkách byly krásné nadčasové příběhy.“

Po studiích se Leona Machálková, která pochází z Přerova, přestěhovala v roce 1991 do Prahy a v roce 1993 už dostala první muzikálové role: „V devadesátých letech jsem hrála i sedmnáct muzikálových představení v měsíci, ale tahle éra už je za mnou. Nedělalo mi problémy hrát tolik představení, naopak mě to bavilo. Našla jsem si v nich vždy něco nového. Partnery na jevišti jsem měla ráda všechny, nedělám rozdíly,“ říká zpěvačka.

Leona Machálková se nedávno v jednom rozhovoru zmínila, že by si ráda zahrála v novém muzikálu, ale že role nepřichází. A hned vzápětí dostala nabídku od skladatele Borise Urbánka. V jeho připravovaném muzikálu na motivy Lakomce by Leona Machálková měla hrát hlavní komickou roli dohazovačky.

Vzpomínka na Bořka Šípka

S výtvarníkem a designérem Bořkem Šípkem, který zemřel 13. února 2016, má Leona Machálková sedmnáctiletého syna Artura. Hudebně prý Šípek brouzdal v jiných hudebních vodách než Leona, ale vzájemně se obohacovali. Zpěvačka lituje, že už mu nebude moci předvést další věci, které by ocenil: „Dokázal mě zahrnout milými slovy a bylo to od něho upřímné. Tím, že jsem ho potkala, že jsme spolu žili a máme spolu syna, zůstal v mém srdci napořád. Byl to hodný člověk, který nebyl ani pyšný, ani arogantní. Měl rád lidi a bláznivý humor, rozhodně tu chybí,“ vzpomíná Leona Machálková.

Bořek Šípek byl také velký kamarád Václava Havla a Leona Machálková považuje za štěstí, že ji s ním seznámil. Jezdívali za ním i na Hrádeček. Všechny výstavy, které s Václavem Havlem souvisejí, Leona Machálková dodnes navštěvuje a s Dagmar Havlovou zůstala v kontaktu.

Syn Artur je podle Leony Machálkové svému otci hodně podobný a má i stejný smysl pro humor. Už deset let s ním zpěvačka žije sama a je prý pořádkumilovnou matkou. Vyhovuje jí, když má vše svůj řád.

V záznamu pořadu také uslyšíte, kdo s nimi domácnost sdílí nebo jestli Leona Machálková ráda vaří.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...