Mám rád scénář, který má co říct. A tenhle má dynamiku od začátku do konce, říká o filmu Vlny Vojtěch Vodochodský
V koprodukci s Českým rozhlasem vznikl film Vlny, který si vybral jako klíčové prostředí rozhlas. Ten sehrál v československých dějinách na konci 60. let, ve kterých je děj zasazen, zásadní roli.
Příběh vzdoru a odvahy zaměstnanců Československého rozhlasu je inspirován skutečnými událostmi. Na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech snímek rozbouřil emoce a pozvedl diváky ze sedadel k dlouhému potlesku vestoje. Vyhrál tu ve velké konkurenci i Diváckou cenu.
Snímek popisuje počínání rozhlasových redaktorů i zvukových techniků, kteří po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 zvládli ještě několik dní nezávisle vysílat. Hlavní roli rozhlasového technika ztvárnil Vojtěch Vodochodský. „Postava je fiktivní, ale vychází ze třech skutečných postav, tří techniků Československého rozhlasu. Je to taková metafora lidí, který byli nejmíň vidět, ale udělali pro to vysílání nejvíc,“ popisuje herec.
Špionážní thriller
Za scénářem a režií stojí Jiří Mádl, který se na tento špionážní thriller dlouho připravoval, a Vojtěch Vodochodský scénář velmi chválí. „Nejlíp se cítím, když je to dobře napsaný. Spolupracuju s režiséry, s kterými jsme na stejné vlně,“ usmívá se. „Mám rád scénář, který má co říct. Tohle byl typ scénáře, kterej když čtete, tak víte, jak to bude vypadat. A film stejně jako scénář má dynamiku a napětí od začátku až do konce.“
Spolupráci si pochvaloval. „Jirka je opravdu výbornej. Má velkou zkušenost jak s hraním před kamerou, tak jako režisér. Je detailní, konkrétní a přesnej. Myslím, že z toho budu čerpat velmi dlouho,“ netají se obdivem k režisérovi.
Vztah k rozhlasu
Děj se odehrává v době, kterou herec nezažil. „Já si to zkoušel představit, ale narodil jsem se do svobodné doby, tak je to těžké. Takže jsem se nechal vést scénářem, něco jsem si doplňoval, ale ty emoce jsou napříč stoletími stejný. Jestli se cítím smutný v 21. století nebo ve 20. století, to je jedno. Je dobrý pak uchopit nějakou stylizaci, gesta, mluvu,“ míní herec.
Rozhlas má rád, ale přijímač doma nevlastní. „Vždycky jsem ho poslouchal hlavně v autě. Stejně tak jako rodiče. Když jsem s nima jezdil jako dítě, tak jsme rádio měli puštěné. Poslouchám ho míň, než bych chtěl, takže oceňuju internet a možnost zpětného poslechu a stahování podcastů. Jsem rozhlasem velice políbený,“ usmívá se představitel hlavní role. „I díky filmu jsem ho poznal a jsem překvapený, jak to bylo relevantní a nosný médium.“
Snímek Vlny jde do kin 15. srpna 2024. „Filmu jsem věřil už od začátku a věřil jsem, že dopadne dobře. Věřím, že i lidé se přijdou do kina podívat,“ přeje si herec a my přejeme příjemný prožitek!
Co v něm vzbuzuje ústřední píseň filmu, kterou nazpívala Ewa Farna? Kde všude se točilo? Kromě herectví Vojtěch pronikl i do světa financí a obchoduje na burze. Co ho k tomu přivedlo? Poslechněte si v rozhovoru Pavla Kučery.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.