Máte problémy se zažíváním? Zkuste zapomenutou ředkev nebo novinku jakon
Černou ředkev znali a pěstovali už staří Slované. Ale nějak se na ni pozapomnělo. Přednost dáváme jemnějším ředkvičkám. Je to škoda, protože černá ředkev obsahuje mnoho léčivých látek a dobře se skladuje.
„Ředkev černá netrpí plísněmi a není citlivá na mráz. Naset ji můžeme už na konci února nebo v březnu. Sklízet můžeme v průběhu roku, ale klidně až v době pozdního podzimu. Skladujeme přes zimu podobně jako mrkev,“ radí pardubický zahradník František Hlubocký. A když přijde období nemocí, můžeme dělat různé saláty nebo ředkev přidávat do slaných jídel.
Poklad jménem ředkev
Ředkev působí blahodárně na celý trávicí trakt, včetně slinivky, ledvin a jater. Obsahuje spoustu vitamínů a minerálních prvků. Mezi ty hlavní patří hořčík ,draslík a železo, které přispívají k obranyschopnosti organismu. Z černé ředkve se také vyrábějí sirupy na nemocné průdušky.
Jak odstranit štiplavost ředkve
Pokud ředkev oloupete a nastrouháte, nechte ji alespoň čtvrt hodiny ležet na talíři. Štiplavost zmizí, protože se jedná o těkavou látku. Ředkev můžete připravit na sladko i na slano.
Banán, sýry a další potraviny, po kterých bolí hlava
Lidé, kteří mívají migrény, by si měli dát pozor na to, co jedí. Především takzvaná éčka můžou spustit bolest hlavy. A nejen ta. Také další látky běžně obsažené i ve zdravém jídle, třeba ovoci.
Sladká varianta:
Ředkev nastrouháte, přidáte jablko, med a citrón nebo podle chuti ještě další ovoce.
Slaná varianta:
Ředkev nastrouháte a lehce orestujete na másle, osolíte, přidáte vajíčko a posypete strouhaným sýrem.
Proč pěstovat jakon
- Celé léto si tato rostlina roste sama. Pokud ji jednou za týden pořádně zalijete, vyroste až do výšky dvou metrů.
- Připomíná slunečnici. Pod zemí vytváří hlízy podobné jiřinám.
- Na konci léta vykvete, má žluté kvítky, je ideální pro vysazení v místech, kde potřebujete něco nevzhledného schovat.
- Přes léto se sbírají léčivé listy, které se přidávají do čaje. Mají hořkou chuť a obsahují inulin. Pomáhá lidem, kteří mají problémy se slinivkou nebo cukrovku
- Hlízy se sklízejí až na podzim, a poté skladují. Jsou krásně křehké, dají se jíst syrové, můžete přidat hrušku, mandarinku, a je z toho chutný salát
Jedinou nevýhodou jakonu je to, že se jedná o teplomilnou rostlinu, která se vysazuje až v květnu. Je citlivá na mráz.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.