Med květový, medovicový či z lesní snůšky. Včelař Václav Jirka vám poradí, jak poznat med kvalitní

16. listopad 2024

Magazín o zdravém životním stylu. Poslouchejte Šarm:

  • 00:35 Herečka Markéta Hrubešová jako ambasadorka zvěřiny
  • 04:59 Nová společenská sezóna a návrhářka Jitka Šedová
  • 09:55 Další díl seriálu o etiketě s Danielem Šmídem
  • 14:05 Pozvánka na zajímavou výstavu o Japonsku v Žacléři
  • 17:31 Kosmetička Vlasta Libotovská a podzimní domácí recepty
  • 20:34 Včelař Václav Jirka a vše o medu

V podzimním, sychravém počasí, bychom měli mít doma skleničku medu a lžičku si dopřát každý den. V magazínu Šarm vítám včelaře Ing. Václava Jirku, který dovede o medu krásně povídat celé hodiny.

Krystalizace je pro med zcela přirozená. Každý med by měl zkrystalizovat. Snadno jej zase ztekutíte tím, že jej zahřejete.
Václav Jirka, včelař

Máme tu před sebou dva medy. Jeden je květový a druhý je také květový, ale z období lesní snůšky. Jaký je mezi nimi rozdíl?
Med z období lesní snůšky je pozdější, který vzniká koncem června a začátkem července, kdy už se začíná v lesích vyskytovat medovicový med.

Čtěte také

Ten nevzniká z nektaru květů, ale z mízy stromů působením hmyzu, jako jsou mšice a podobné druhy. A včely jej pak přepracovávají.

Ale pořád se nám tam dostávají i nektary z lesních keřů a podobných rostlin, takže jej nemůžeme nazývat medem medovicovým. Je to prostě květový med z období lesní snůšky, tedy takzvaný směsný med, kde máme jak medovici, tak med takzvaně květový, vzniklý z nektaru.

Má tmavší barvu a může se rozeznávat i podle chuti. Protože bude mít takovou zemitější či kořeněnější chuť, protože obsahuje například více minerálů. Ale z hlediska kvality či upotřebitelnosti medu a důvodu, proč jej konzumujeme, tak med květový, medovicový či z lesní snůšky jsou zcela rovnocenné.

Čtěte také

Další otázkou je krystalizace medu. Není na škodu, nemusíme se jí bát? Nebo jak poznáme kvalitní med?
Pokud si kupujete med od včelaře, kterého znáte, tak si myslím, že se nemusíte ničeho bát. A co se týče prvotní kvality medu, tam je velice důležitý obsah vody. Což poznáte například tím, že sklenici, pokud je med tekutý, otočíte dnem vzhůru.

A pokud bublina, která tam vznikne, stoupá nahoru velmi pomalu, zkrátka nevylétne nahoru jako voda, tak je ten med, dá se říci, pravděpodobně kvalitní.

A co se týče krystalizace, tak ta je pro med zcela přirozená. Každý med ovšem krystalizuje za jinou dobu. Brzké květové medy, který vznikají již na konci května, budou krystalizovat velmi rychle, třeba už do týdne.

Čtěte také

Jiné medy, kde je například vysoký podíl medovicového medu, toho v uvozovkách lesního, budou krystalizovat pomaleji a delší dobu. A není to vůbec známka jakýchkoliv příměsí nebo pančování. Naopak, med by v podstatě měl zkrystalizovat a velmi snadno jej zase ztekutíte tím, že jej zahřejete.

Doporučujete tedy alespoň jednu lžičku medu denně? Jsou tam ony blahodárné účinky, které nám mohou proti různým virózám pomoci?
Dle našich babiček a vlastních zkušeností by to tak mohlo být. Samozřejmě u všech přírodních prostředků je důležitá vytrvalost a dlouhodobost. Takže určitě nezkazíte vůbec nic tím, když si každý den lžičku medu dopřejete.

To vše a ještě mnohem víc v magazínu o životním stylu Šarm v sobotu po 18 a neděli po 11 hodině. Na setkání s vámi se těší Lada Klokočníková.

Spustit audio

Související