Místo kravína chtějí stavět byty. Polička jedná o odkupu opuštěného objektu

23. květen 2023 13:30

Město Polička jedná o odkupu opuštěného kravína a teletníku, na čtyřech hektarech by bylo možné postavit desítky bytů. Zatím jich je ve městě nedostatek, poptávka je větší než nabídka.

„Nemůžeme veškerou výstavbu zajistit z pozice města, na to peníze nemáme. Ale můžeme vykupovat pozemky, zasíťovat je, získat developery, firmy, které tady podnikají, chtějí také byty stavět, aby je měly pro své zaměstnance,“ řekl starosta Jaroslav Martinů (ODS).

Areál bývalého kravína a teletníku v Družstevní ulici je několik let opuštěný. Město se snaží od majitelů pozemky vykoupit. Podle architektů by tam mohlo vzniknout osm bytových domů po 12 bytech a několik desítek parcel pro rodinné domy. „Je to v jednom z nejkrásnějších míst, je vidět do krajiny, na kostel, na radnici, na bývalé lázně Balda. Je tam asi deset vlastníků, jednáme dva měsíce. Areál bychom brzy mohli získat do vlastnictví," řekl starosta.

Zbourat kravín, změnit územní plán

Město chce odkoupit pozemky až po demolici objektů. Hlavní majitel areálu pozemky pak radnici prodá nebo je smění za jiné. Starosta odhaduje, že metr čtvereční bude stát okolo 1500 korun. Radnice také musí změnit územní plán, aby tam bylo možné umístit bytovou výstavbu, zatím je lokalita určená pro zemědělskou výrobu.

Polička podle starosty za pět let postavila kolem 60 bytů, přes polovinu z nich zůstalo v majetku města a jsou nájemní. Za dvě dekády radnice připravila 200 parcel pro výstavbu rodinných domů. Poptávka po bydlení trvá. Podniky chtějí nabírat nové pracovníky a potřebují jim nabídnout i byty.

V týdnu zastupitelstvo schválilo prodej bývalého dětského domova zbrojní firmě STV Group, podle projektu města tam podnik postaví 32 bytů pro své zaměstnance. Zájem o pozemky a bytovou výstavbu má také společnost KOH-I-NOOR Ponas, která také v Poličce podniká, dodal starosta.

autor: pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související