Místo semaforů kruhový objezd a časem radary. Hrochův Týnec krotí rozjeté řidiče

28. únor 2020

Bydlet u hlavní silnice není zrovna výhra. Tah z Chrudimi na Vysoké Mýto vede přímo středem Hrochova Týnce. Místní z něj mají už dlouho zamotanou hlavu.

Radnice se snaží najít definitivní řešení. „Podle statistiky jsou piráti silnic v nočních hodinách schopní jet přes město i více než devadesátikilometrovou rychlostí,“ říká starosta Petr Schejbal.

Dvě barvy

Možná si v souvislosti s Hrochovým Týncem ještě vybavíte zpomalovací semafory. „Budovaly se ve volebním období 2006-2010, kdy jsme získali dotační titul od Státního fondu dopravní infrastruktury. Umístili jsme je tam ve spolupráci s policií, ŘSD a všemi dotčenými orgány. Na přání policie byly dvoubarevné, což možná řidiče dost často mátlo. Kvůli zákonným úpravám se semafory nedostaly do prováděcí vyhlášky a dál se na silnicích nemohly používat.“

Starosta Hrochova Týnce Petr Schejbal

Podle starosty se na opatřeních dál pracuje. „Umísťujeme informační tabule, které řidičům ukazují aktuální rychlost. S ŘSD připravujeme různá stavební omezení, vjezdové brány. Ve směru od Vysokého Mýta je dočasný kruhový objezd. Podle mého názoru výrazně snižuje rychlost vozidel.“

Hrochův Týnec taky využívá městskou policii, která může na této silnici měřit. Zároveň tam Chrudim podobně jako v dalších okolních obcích sondovala, jestli by město chtělo stálé radary, které hodlá sama zavést. „Zájem určitě máme. Zastupitelstvo tomu vyjádřilo plnou podporu. Trvalý dohled nad rychlostmi by měl výrazně zvýšit bezpečnost a snížit množství hluku pro lidi, kteří mají své nemovitosti hned vedle silnice.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.