Místo za katedrou vyměnil za štětec a barvy. Libor Škrlík zdobí stěny dětských nemocnic
Libor Škrlík je vystudovaný učitel, pedagogickou kariéru ale po pár letech opustil a místo toho se začal věnovat svému velkému koníčku. A tím vždy bylo malování.
Jeho první dílo vznikalo ještě v době, kdy učil. „Oslovila mě známá, jestli bych jim nepomohl vyzdobit chrudimské dětské oddělení v nemocnici, tak jsem tam chodil o víkendech a maloval. Bylo fajn, že se to dělalo za provozu, takže jsem měl okamžitou zpětnou vazbu. Od dětí, od lékařů, od sestřiček, od rodičů. Zkrátka od všech, které to zajímalo,“ popisuje vznik svého prvního nemocničního projektu Libor Škrlík.
Výtvarníkovo dílo následně zaujalo herečku Zdeňku Žádníkovou, která na podporu veselejších dětských nemocnic založila nadační fond. Díky němu už Libor Škrlík vyzdobil stovky stěn dětských ordinací, čekáren a oddělení. A každá malba je originál, neexistují dvě stejné stěny. Na kontě má třeba taky malby policejní výslechové místnosti pro děti v Pardubicích.
Aktuálně pracuje na výzdobě pro dospělé - na oddělení následné péče v Opavě. To je práce na několik měsíců. „Musím na místo několikrát dojet, obhlédnout situaci, načerpat inspiraci a také s místními probrat, co na malbách zachytím,“ vysvětluje Libor Škrlík.
Chtěl animovat večerníček
Jeho dětským snem byl večerníček. „Několikrát jsem se o to pokoušel, nemyslete si, že bych to napoprvé vzdal. Ale už se to nepovedlo tolikrát, navíc doba se posunula úplně někam jinam… Lidi chtějí 3D animace, je to celé takové svižnější. Kromě toho mám teď nasmlouvanou jinou práci na dva roky dopředu,“ vypočítává Libor Škrlík důvody. Jeho večerníček tak zkrátka zůstane zavřený v pomyslném šuplíku nikdy nerealizovaných projektů.
Jeho úspěchy v kariéře zaznamenalo také vedení Chrudimi, protože za rok 2021 získal ocenění Osobnost města Chrudim. Na počest toho uspořádal Libor Škrlík výstavu svých děl a také koncert Zdeňky Žádníkové a Jaroslava Svěceného. Obě akce se uskuteční v Chrudimi 29. října 2022.
Související
-
Malovat obraz je jako psát knihu. A dělat koláž je jako napsat báseň
Možná jste si někdy sami pro sebe zkusili udělat koláž. Anebo ji po vás chtěli v hodinách výtvarné výchovy. Martin Došek právě do koláží promítá své pocity.
-
Malovat jsem se naučila od maminky, říká podmalbářka skla
Janka Schmidtová se naučila podmalbu na sklo od své maminky na Slovensku. Provdala se do Orlických hor a tady se malování věnuje už 44 let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.