Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem

V okolí polského města Jelení Hora objevíte unikátní údolí plné nádherných paláců a zahrad

Jak vypadají Krkonoše z druhé strany hranice, tedy z Polska - čeká nás šesté téma letošního letního speciálu pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem”. I toto prázdninové pondělí vás pozveme na zajímavé místo poblíž hranic mezi východočeským regionem a Polskem. Nabízíme pozoruhodnosti, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme.

Zároveň vás chceme inspirovat, protože cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem “koronavirových” omezení. Pokračujeme na severním úbočí Krkonoš v okolí města Jelení Hora, kde je unikátní údolí plné paláců a zahrad.

Čtvrtina polských hradů a zámků

Údajně tak vysoká je koncentrace pozoruhodných staveb v údolí poblíž města Jelení Hora.

A tím je oblast jen kousek od našich hranic ojedinělá i v měřítku Evropy. Kde jinde najdete na 30 paláců i hradů tak zajímavě posazených do krajiny, na dohled polské strany Krkonoš. Pochopitelně se proto údolí stalo i cílem dalšího našeho putování s mikrofonem pořadu “Na cestách”.

Nejstarší lázně v Polsku

Než jsem zamířil obdivovat paláce a zámky, často ukryté v noblesních parcích hlavně anglického nebo francouzského “střihu”, zastavil jsem se v termálních lázních.

Čtěte také

Slezské Teplice jsou označovány za nejstarší polské lázně. Historii tu řada staveb skutečně připomíná, ale dnes jsou největším magnetem pro místní i turisty (včetně těch z Čech) moderní termální lázně se spoustou atrakcí. Vodní svět s bazény, skluzavkami, tobogány a dalšími místy pro “mokré” kratochvíle je populární.

Ruch a hlahol odtud kontrastuje s poklidem lázeňského parku. A tak jsem si připomněl u fragmentu fontány, že lázně jsou na místě, kde podle legendy už v roce 1175 kníže Boleslav I. Vysoký narazil při lovu jelena na léčivé prameny. Zámek tu i pro další členy rodu Schaffgotschů postavil Jan Nepomuk Schaffgotsch.

Wojanow - perla údolí

Z lázní Slezské Teplice jsem ale už spěchal do areálu prý nejhezčího paláce v jelenohorské kotlině. A skutečně, už z dálky v průhledech údolím paláců a zahrad probleskovala stavba majestátného vzhledu.

Čtěte také

První zmínka o zámku Wojanow je z roku 1299, ale asi nejzajímavějším majitelem byl Fryderyk Wilhelm III., který ho brzo věnoval dceři Luize. S informačních panelů v hotelu, na který je zámek přebudován, jsem se dozvěděl, že v letech druhé světové války tu byl zajatecký tábor.

Jak uslyšíte i v letním speciálu “Na cestách”, dalším milníkem v historii Wojanowa byl rok 2002, kdy zámek za podivných okolností vyhořel.

Luxus pro náročné

Prohlížel jsem si celý zámecký areál ze zahradní kavárny a to zastavení - mezi dnes už hotelovými budovami se zázemím pro školení, kongresy i sportovní vyžití - stojí za zastávku.

Zastávka v Údolí paláců a zahrad

Nejen hlavní objekt zámku se čtyřmi rohovými kruhovými věžemi, ale i sýpka nebo stodola působí nesmírně upraveně a úhledně. Vládne tu poklid a slyšíte jen - jak to zachytil i rozhlasový mikrofon - vlastní kroky v drobných kamíncích zahradních pěšin.

K sousedům přes řeku Bobr

Protože si údolí oblíbili členové pruské královské rodiny, říká se mu také někdy “Údolí králů”. A sídla, převážně letní - jak mne upozornila v rozhovoru pro pořad “Na cestách” i Miroslava Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše, si tu pořizovala i polská šlechta a později podnikatelé.

Čtěte také

Další zámek, kam vás letní speciál zavede, bude “soused” Wojanowa v Lomnici. Stačí přejít řeku Bobr a jste u hlavní budovy zvané Velký palác. Nedaleko najdete i hospodářský dvůr, kde si můžete koupit regionální tradiční výrobky a potraviny.

Lomnice je dnes opět v majetku potomků rodiny Karla Gustava Ernsta von Küstera, který zámek získal v roce 1835. Mimochodem, v zámku budí pozornost zachovalá školní třída, odkazující na období, kdy tu byla nějaký čas po druhé světové válce i základní škola...

Karpinky a Bukowiec

Jak už jsem uvedl, mohl bych vás pozvat nejméně do třiceti zajímavých historických objektů v Údolí paláců a zahrad. Ale všechno se stihnout v jednom rozhlasovém pořadu nedá. A tak vás upozorním ještě alespoň na zámky Karpinky a Bokowiec, které jsou také od Lomnice nebo Wojanowa jen pár kilometrů.

Krkonoše se tentokrát schovaly

Berte proto pokračování letního speciálu jako malou “ochutnávku” z pestré nabídky nedaleko Jelení Hory v polském regionu pro Krkonošemi. Na ty ostatně dobře z většiny zámků i zahrad uvidíte. A vlastně i proto tato sídla vznikla - kvůli příznivému klimatu pod horami i možnostem výletů do Krkonoš.

Tolik k dalšímu dílu letního speciálu “Na cestách”, který vysíláme každé prázdninové pondělí po 18:00 na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice. Příště se vydáme za skláři na polské straně hranice a opět se na vás bude těšit Petr Voldán.

autoři: Petr Voldán , baj
Spustit audio

Související

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.