Na cestách česko - polským pomezím s Petrem Voldánem
V okolí polského města Jelení Hora objevíte unikátní údolí plné nádherných paláců a zahrad
Celý seriál:
Jak vypadají Krkonoše z druhé strany hranice, tedy z Polska - čeká nás šesté téma letošního letního speciálu pořadu “Na cestách s Petrem Voldánem”. I toto prázdninové pondělí vás pozveme na zajímavé místo poblíž hranic mezi východočeským regionem a Polskem. Nabízíme pozoruhodnosti, ke kterým máme blízko a často o nich ani nevíme.
Zároveň vás chceme inspirovat, protože cestování přece jen stále ovlivňuje situace kolem “koronavirových” omezení. Pokračujeme na severním úbočí Krkonoš v okolí města Jelení Hora, kde je unikátní údolí plné paláců a zahrad.
Čtvrtina polských hradů a zámků
Údajně tak vysoká je koncentrace pozoruhodných staveb v údolí poblíž města Jelení Hora.
A tím je oblast jen kousek od našich hranic ojedinělá i v měřítku Evropy. Kde jinde najdete na 30 paláců i hradů tak zajímavě posazených do krajiny, na dohled polské strany Krkonoš. Pochopitelně se proto údolí stalo i cílem dalšího našeho putování s mikrofonem pořadu “Na cestách”.
Nejstarší lázně v Polsku
Než jsem zamířil obdivovat paláce a zámky, často ukryté v noblesních parcích hlavně anglického nebo francouzského “střihu”, zastavil jsem se v termálních lázních.
Čtěte také
Slezské Teplice jsou označovány za nejstarší polské lázně. Historii tu řada staveb skutečně připomíná, ale dnes jsou největším magnetem pro místní i turisty (včetně těch z Čech) moderní termální lázně se spoustou atrakcí. Vodní svět s bazény, skluzavkami, tobogány a dalšími místy pro “mokré” kratochvíle je populární.
Ruch a hlahol odtud kontrastuje s poklidem lázeňského parku. A tak jsem si připomněl u fragmentu fontány, že lázně jsou na místě, kde podle legendy už v roce 1175 kníže Boleslav I. Vysoký narazil při lovu jelena na léčivé prameny. Zámek tu i pro další členy rodu Schaffgotschů postavil Jan Nepomuk Schaffgotsch.
Wojanow - perla údolí
Z lázní Slezské Teplice jsem ale už spěchal do areálu prý nejhezčího paláce v jelenohorské kotlině. A skutečně, už z dálky v průhledech údolím paláců a zahrad probleskovala stavba majestátného vzhledu.
Čtěte také
První zmínka o zámku Wojanow je z roku 1299, ale asi nejzajímavějším majitelem byl Fryderyk Wilhelm III., který ho brzo věnoval dceři Luize. S informačních panelů v hotelu, na který je zámek přebudován, jsem se dozvěděl, že v letech druhé světové války tu byl zajatecký tábor.
Jak uslyšíte i v letním speciálu “Na cestách”, dalším milníkem v historii Wojanowa byl rok 2002, kdy zámek za podivných okolností vyhořel.
Luxus pro náročné
Prohlížel jsem si celý zámecký areál ze zahradní kavárny a to zastavení - mezi dnes už hotelovými budovami se zázemím pro školení, kongresy i sportovní vyžití - stojí za zastávku.
Nejen hlavní objekt zámku se čtyřmi rohovými kruhovými věžemi, ale i sýpka nebo stodola působí nesmírně upraveně a úhledně. Vládne tu poklid a slyšíte jen - jak to zachytil i rozhlasový mikrofon - vlastní kroky v drobných kamíncích zahradních pěšin.
K sousedům přes řeku Bobr
Protože si údolí oblíbili členové pruské královské rodiny, říká se mu také někdy “Údolí králů”. A sídla, převážně letní - jak mne upozornila v rozhovoru pro pořad “Na cestách” i Miroslava Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše, si tu pořizovala i polská šlechta a později podnikatelé.
Čtěte také
Další zámek, kam vás letní speciál zavede, bude “soused” Wojanowa v Lomnici. Stačí přejít řeku Bobr a jste u hlavní budovy zvané Velký palác. Nedaleko najdete i hospodářský dvůr, kde si můžete koupit regionální tradiční výrobky a potraviny.
Lomnice je dnes opět v majetku potomků rodiny Karla Gustava Ernsta von Küstera, který zámek získal v roce 1835. Mimochodem, v zámku budí pozornost zachovalá školní třída, odkazující na období, kdy tu byla nějaký čas po druhé světové válce i základní škola...
Karpinky a Bukowiec
Jak už jsem uvedl, mohl bych vás pozvat nejméně do třiceti zajímavých historických objektů v Údolí paláců a zahrad. Ale všechno se stihnout v jednom rozhlasovém pořadu nedá. A tak vás upozorním ještě alespoň na zámky Karpinky a Bokowiec, které jsou také od Lomnice nebo Wojanowa jen pár kilometrů.
Berte proto pokračování letního speciálu jako malou “ochutnávku” z pestré nabídky nedaleko Jelení Hory v polském regionu pro Krkonošemi. Na ty ostatně dobře z většiny zámků i zahrad uvidíte. A vlastně i proto tato sídla vznikla - kvůli příznivému klimatu pod horami i možnostem výletů do Krkonoš.
Tolik k dalšímu dílu letního speciálu “Na cestách”, který vysíláme každé prázdninové pondělí po 18:00 na vlnách Českého rozhlasu Hradec Králové a Pardubice. Příště se vydáme za skláři na polské straně hranice a opět se na vás bude těšit Petr Voldán.
Související
-
Severní stranu Krkonoš zná málokdo. Klenoty za humny aneb Polsko není turistická popelka
Polsko přestává být turistickou popelkou, cestu si tam nachází čím dál více Čechů. Vedle baltského pobřeží, Krakova a Varšavy se najde hodně zajímavostí hned za hranicemi.
-
Posilněni pirohy si užijete výšlap na Sněžku z polské strany. Cestou můžete potkat omámené jeleny
Dnes se budete s Českým rozhlasem Hradec Králové zase trošku toulat. Miroslava Chaloupská ze Svazku měst a obcí Krkonoše pro vás má spoustu parádních tipů na výlet.
-
Kudowa Zdrój je jedno z nejstarších lázeňských městeček v Polsku. Leží těsně za našimi hranicemi
Český rozhlas Hradec Králové vám přináší tipy na zajímavé výlety. Tentokrát jsme vypravili do Polska. Navštívili jsme lázeňské městečko Kudowa Zdrój ležící za hranicemi.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.